Soud zrušil blokaci účtu Věcí veřejných, uvedl Bárta

Domácí ČTK Domácí , ČTK
12. 3. 2013 13:32
Policie jim původně zmrazila téměř 4 miliony kvůli podezřelému hlavnímu sponzorovi
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta.
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta. | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze tento týden zrušil loni zahájenou blokaci účtů strany Věci veřejné. Vyhověl tak její stížnosti na policejní postup.

Na tiskové konferenci to oznámil předseda VV Vít Bárta. Policie loni v listopadu při postupu proti skupině lidí, kteří obchodovali s pohonnými hmotami a krátili při tom daně, zajistila více než 30 milionů korun.

Vydala tehdy také zajišťovací příkaz na 3,9 milionu z konta VV, mezi zadrženými byl podle médií také brněnský právník Daniel Musil, jeden z klíčových stranických sponzorů.

"Řada útoků vedených na nás v poslední době byla právě spojována se sponzorem VV panem Musilem," podotkl Bárta. Soud pak dal podle něj svým rozhodnutím najevo, že strana z hlediska svých financí nemá s Musilem nic společného.

V roce 2011 dostaly VV od sponzorů 38,4 milionu korun, z toho největší část jim darovaly firmy, z nichž mnohé byly přímo či nepřímo napojeny právě na Musila. Značná část dárců například sídlí na adresách jeho advokátní kanceláře, další spojovala osoba jeho manželky. 

Podle VV stojí Musil za společnostmi Kastelis (dar 3,5 milionu korun) a Malepar (dar 2,68 milionu korun). Advokát dal VV v roce 2011 osobně i dalšího půl milionu korun.

Radek John.
Radek John. | Foto: Ludvík Hradilek

Stížnost na "Na vlastní oči"

Už loni tehdejší předseda VV Radek John zdůrazňoval, že stranické peníze nemají s případnou trestnou činností sponzora nic společného.

Kriminalisté loni v listopadu v souvislosti s kauzou zajistili 15 lidí, udělali několik domovních prohlídek, zabavili také dvě luxusní auta a zhruba 1,7 milionu korun v hotovosti. Škodu v případu vyčíslila policie na 230 milionů korun.

První místopředsedkyně VV Petra Quittová během úterý také oznámila, že strana podala Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) stížnost na pořad televize Nova Na vlastní oči, který o stranických penězích Věcí veřejných referoval.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy