Senátní klub: Výroky Janáčkové jsou neadekvátní

Jakub Antoš
17. 7. 2007 17:20
Liana Janáčková trvá na tom, že nahrávka je podvrh

Praha - Liana Janáčková místopředsedkyní výboru pro lidská práva zůstává. Její mateřský senátní klub SNK ji k odchodu nevyzval. Její kolegové se ale shodli na tom, že výroky o Romech byly neadekvátní.

Senátorka a starostka ostravské městské části Ostrava-Mariánské Hory, Hulváky Liana Janáčková o sobě před časem řekla, že je rasistka.

"Nesouhlasím s jakoukoli integrací, bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou. S vysokým plotem, s elektrikou, mně je to jedno, já to klidně budu křičet do celého světa...," zní z nahrávky, kterou minulý týden dostal Senát.

Klub SNK, jehož je Janáčková členkou, dnes o celé kauze jednal. "Přijali jsme usnesení, že jsou výroky kolegyně Janáčkové neadekvátní," řekl po jednání deníku Aktuálně.cz předseda klubu Josef Novotný.

"Také jsme se shodli na tom, že nahrávka mohla být použita v politickém boji na radnici v Mariánských Horách," doplňuje obsah usnesení senátor.

Senátorka Liana Janáčková se na zasedání klubu hájila, znovu podle Novotného zopakovala, že má podezření, že s nahrávkou někdo manipuloval. To tvrdila i v rozhovoru pro Aktuálně v den, kdy se objevila na veřejnosti.

K některým svým výrokům se ale později přiznala a označila je za neopatrné a hloupé.

Výroky odsoudila zejména romská občanská sdružení a také ministryně Džamila Stehlíková. Romské organizace už chystají i trestní oznámení. Podat ho chtějí zítra.

K oznámení se připojili i jednotlivci. Například bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová a její manžel, novinář a politik Petr Uhl.

Text trestního oznámení má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

"Jednání starostky města a člena zastupitelstva města je společensky velmi nebezpečné, neboť ohrožuje právo na rovnost lidí bez rozdílu etnického původu a rovněž bylo porušeno právo na zachování lidské důstojnosti," stojí v něm mimo jiné.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy