Senát chce mít v naftě povinnou biosložku jen z řepky

ČTK ČTK
8. 6. 2011 16:56
Horní komora z tohoto důvodu ve středu vrátila vládní novelu o ochraně ovzduší do sněmovny
Foto: Evropská komise

Praha - Kvůli českým zemědělcům Senát navrhl zachovat povinnost přimíchávat do nafty biosložku pouze z řepkového oleje, nikoli například z dováženého levnějšího palmového oleje.

Horní komora z tohoto důvodu ve středu vrátila vládní novelu o ochraně ovzduší do sněmovny.

Právě poslanci na návrh Ladislava Skopala (ČSSD) do vládní předlohy prosadili pasáž, podle níž by biosložka nemusela pocházet pouze z řepky. Zachovat ustanovení v původní nezměněné podobě doporučil předseda senátního výboru pro životní prostředí Ivo Bárek (za ČSSD).

Hlavním cílem novely je zavést od počátku příštího roku systém certifikátů o dodržení ekologických kritérií udržitelnosti při výrobě a distribuci biopaliv. Mělo by platit, že při použití prodávaného paliva vzniklo méně emisí oxidu uhličitého než spalováním nafty a benzinu, i když se započítají emise uvolněné do ovzduší při jeho výrobě a přepravě.

Náklady na provoz jednoho vozu se kvůli novému opatření podle propočtů ministerstva životního prostředí zvýší o 300 korun ročně, autodopravci připlatí statisíce. Profitovat by měli z nové úpravy zemědělci, protože jako dodavatelé místních surovin budou mít v hodnocení výhodu před dovozci ze vzdálenějších zemí.

Zavedení nového systému požaduje směrnice Evropské komise. Certifikaci budou potřebovat výrobci biopaliv a další osoby uvádějící biopaliva na trh, obchodníci s plodinami, biomasou a dalšími produkty určenými k výrobě biopaliv i pěstitelé. Certifikáty budou vydávány s platností na jeden rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy