Šéf TOP 09 po schůzce s Hanákovou: Nemám k ní výhrady

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 2. 2013 15:21
Karel Schwarzenberg vysvětloval ministryni kultury okolnosti svého jednání s Mathém
Ministryně kultury Alena Hanáková.
Ministryně kultury Alena Hanáková. | Foto: Jan Langer

Praha - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vysvětlil ministryni kultury Aleně Hanákové okolnosti svého jednání s bývalým rektorem Akademie múzických umění (AMU) Ivo Mathém.

Po schůzce Hanáková řekla, že její práci předseda vládní strany nic nevytkl a i sám Schwarzenberg poznamenal, že k Hanákové výhrady nemá.

Ministr zahraničí a vicepremiér Schwarzenberg se tento týden soukromě sešel s někdejším ředitelem České televize Mathém, který nyní skončil ve funkci rektora AMU.

Mathé pak v médiích naznačil, že "vysoko ve vzduchu" je možnost jeho nástupu do čela ministerstva kultury.

O Mathém se před více než rokem uvažovalo jako o možném nástupci tehdejšího ministra kultury Jiřího Bessera (STAN), Mathé v té době funkci odmítl, do vlády pak přišla nyní často kritizovaná Hanáková. Do vlády ji poslalo partnerské hnutí TOP 09 Starostové a nezávislí.

"My jsme si jen vyříkali, jak k čemu došlo. To bylo vše. Já k ní vůbec nemám výhrady," řekl novinářům předseda TOP 09.

Hanáková, která se o jednání Schwarzenberga s Mathém dozvěděla jen z médií, před páteční schůzkou dávala najevo, že se jí podobný postup nelíbí. "Slovo fér ani říkat nebudu, protože co je v politice fér. Ale myslím si, že tak by se to dělat určitě nemělo," uvedla.

S ministryní se sejde ještě Gazdík

Po setkání řekla, že se Schwarzenbergem si situaci vysvětlila. "V tuto chvíli je to tak, že se v zásadě nic nemění," dodala. Pokud by změna v čele ministerstva měla nastat, bude to podle ní věcí jednání mezi předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem a předsedou TOP 09 Schwarzenbergem.

Podle Gazdíka je takové setkání v plánu někdy na počátku příštího týdne. "Zda paní ministryni potvrdíme v té funkci, nebo se domluvíme a budeme hledat jiného kandidáta, to je otázka až dalšího jednání," řekl.

Hanáková si za svou činností na ministerstvu stojí. Její práce tam prý je - přes špatný mediální obraz - dobrá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy