Schwarzenberg se zahraniční koncepcí narazil u Nečase

ČTK ČTK
17. 6. 2011 10:43
Vládní kolegové i prezident Klaus kritizují ministrův plán zahraniční politiky
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg | Foto: Reuters

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) u svých vládních kolegů narazil s koncepcí zahraniční politiky na další roky.

Výhrady k ní měli zejména ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas (oba ODS).

Podle Schwarzenberga vadilo Vondrovi s Nečasem, že je v koncepci příliš proevropský. "Pak měli dojem, že tam věnujeme příliš malou pozornost NATO. To jsem jim ale vysvětlil tím, že to patří do bezpečnostní koncepce, kterou také připravuji," řekl ministr zahraničí Lidovým novinám (LN).

Nezohledňuje poslední vývoj, říkají kritici

Před jednáním kabinetu koncept kritizoval i prezident Václav Klaus. O svých výhradách dopisem informoval Schwarzenberga i Nečase.

Podle deníku si prezident stěžuje na to, že je koncepce psaná v úřednickém duchu, nikoliv politickém a dá se z ní těžko vyčíst, jak konkrétně se budou vládní politici v Bruselu chovat. Vadí mu také úplné ignorování posledního vývoje v eurozóně, který spěje ke státnímu bankrotu Řecka.

K prezidentovi se přidali i Vondra s Nečasem. "Vůbec se tam nezohledňuje aktuální krize eurozóny a výzvy a rozhodnutí, před které nás to staví. Není tam ani zmíněna potřeba dotáhnout do konce vyvázání z Evropské listiny základních práv a svobod, která je součástí Lisabonské smlouvy," sdělil deníku Vondra.

Schwarzenberg přiznává, že pokud jde o vztah Česka k EU, jeho představy se výrazně rozchází s Vondrou i Nečasem. Každá strana prý chce dělat jinou politiku. "Jsem připraven koncepci doplnit argumenty, ale ani mě nenapadne měnit styl evropské politiky," řekl listu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy