Rathův muž v EU: Bere 90 tisíc, jezdí hlavně na výstavy

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
23. 7. 2012 11:40
O budoucnosti vyslance kraje Semeráda budou jednat špičky středočeské ČSSD
Marek Semerád.
Marek Semerád. | Foto: Středočeský kraj

Brusel/Praha - Jen pár stovek metrů od epicentra Evropské unie na bruselské adrese Avenue d'Auderghem sídlí „ambasáda" Středočeského kraje.

Ale zatímco na náměstí Schuman, kde sídlí Evropská rada a Evropská komise, akčně pobíhají euroúředníci, u Středočechů to vypadá jako v neděli.

Je pár týdnů po propuknutí korupční kauzy středočeského hejtmana Davida Ratha, která kvůli machinacím s eurodotacemi dolehla až do Bruselu. Pěkný městský dům se třemi patry zeje prázdnotou.

Deník Aktuálně.cz tam hledal jednoho z nejbližších Rathových spolupracovníků, středočeského vyslance v Bruselu Marka Semeráda, který si stále drží svůj post.

Ten mu zaručuje plat 90 tisíc korun měsíčně, ale už není tak jistý jako za Ratha.

Špičky středočeské ČSSD o dalším angažmá Semeráda budou jednat v pondělí. Mimo jiné o tom, co vlastně za luxusní honorář tento starosta středočeských Cerhenic v Bruselu dělá. Smlouva mu má vypršet až koncem příštího roku.

Rathův nápad

Podle Čechů působících v Bruselu bývá Semerád k vidění málokdy. Většinu práce pro kraj v Bruselu zastane jeho zástupkyně Dana Krutinová, která v unijní metropoli pobývá nastálo.

Ta má v podstatě stejný režim jako vyslanci ostatních krajů - tedy lidé na úrovni Semeráda, kteří v Bruselu působí.

„Pana Semeráda jsem tu viděl jen párkrát, a to typově jen na slavnostních akcích, jako byla například vernisáž výstavy židovských památek v Evropském parlamentu. Tu tady s tehdejším hejtmanem Rathem otevíral osobně. Pokud řeším každodenní záležitosti, komunikuji s paní Krutinovou," uvedl jeden z Čechů, kteří se zabývá krajskými záležitostmi v Bruselu.

Jméno si logicky přál neuvést - kvůli vzájemným vztahům v Bruselu. Nicméně shoduje se i s dalšími lidmi, kteří v Bruselu působí.

Ostatně Semerád se sám netají tím, že v Bruselu netráví zdaleka tolik času jako jeho kolegové. Maximálně prý deset dní v měsíci, a to podle Rathem sepsané smlouvy.

Odmítá, že by tam byl - vedle kolegyně Krutinové  - vlastně navíc.

„Je to ku prospěchu věci, byl to nápad pana doktora Ratha. Řeším tyto aktivity z České republiky. Dám příklad, dělali jsme soutěže pro školy, a to bylo velmi praktické, že jsem byl v Čechách a mohl jsem to komunikovat tady," popsal deníku Aktulně.cz Semerád svou práci.

Peníze, letenky, auto

Má na ni však lukrativní smlouvu: jak už bylo řečeno výše 90 tisíc korun, letenky a služební auto. Do loňska měl navíc firmu, která pomáhala získávat obcím eurodotace. Vzhledem k tomu, že má ze své funkce velmi blízko ke všem potřebným informacím o fondech, mluvilo se o střetu zájmů.

Sám Semerád říká, že jeho zástupkyně Krutinová bere také výrazně méně peněz než on.

Tento „dvouhlavý" model je navíc oproti dalším českým krajským zastoupením v Bruselu výjimečný. Většinou mají kraje v EU jednoho zástupce na plný úvazek, nebo spíš ještě méně intenzivní zastoupení.

„Pardubický kraj v Bruselu zastupuje jeden stálý zaměstnanec na pozici vedoucího. V půlročních intervalech probíhají studentské stáže, které jsou hrazeny z programu EU ERASMUS," uvedla například mluvčí zmíněného kraje Magdalena Navrátilová.

Jihočeský zástupce zase pendluje mezi domovem a unií. "V Bruselu máme jen jednoho člověka. Dojíždím tam na cca 2 týdny v měsíci, jinak jsem v Čechách, takový pendlující kyvadlový úředník," uvedl Petr Soukup z oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce hejtmanství.

Například Karlovarský kraj dokonce nastálo v Bruselu nemá nikoho.

Dva zaměstnance - jednoho doma a druhého v Bruselu - má Olomoucký kraj.

Nefandili Rathovi

Rath před buštěhradským zámkem, pro jeho opravu se před hejtmanovým obviněním z korupce počítalo s evropskými dotacemi.
Rath před buštěhradským zámkem, pro jeho opravu se před hejtmanovým obviněním z korupce počítalo s evropskými dotacemi. | Foto: www.rathdavid.cz/

Semerád přišel do Bruselu po volbách v roce 2008, kdy se na všech krajských úřadech prostřídala ODS s ČSSD. Mnozí sociálně demokratičtí hejtmani ani si ponechali vyslance v Bruselu svých předchůdců, už kvůli jejich zkušenostem.

Svou práci Semerád hájí tím, že každý měsíc všem zastupitelům podává zprávu o činnosti zastoupení. "Nejvíc se povedly výstavy, které jsme měli v Bruselu. Největší ohlas měla ta o TGM a výstava židovských památek kraje," popsal Semerád své největší úspěchy ve funkci krajského ambasadora. 

„Kolegy (zástupce ostatních českých krajů v Bruselu - pozn. redakce) znám, vím, že střední Čechy nemají rádi, tak mě trošku pomlouvají. Neměli rádi ani pana doktora Ratha," stěžuje si na nepřízeň svých kolegů.

Korupci ve středních Čechách vyšetřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Pozice Semeráda je ale i velké politikum uvnitř středočeské ČSSD, která se vyrovnává s největší korupční kauzou v české novodobé historii.

Dám je k soudu

Semerád totiž patřil k frakci kolem někdejšího tandemu Rath-Dolejš a jeho pohrobci v novém vedení středočeských socialistů v Semerádově práci problém nevidí.

Navíc připomínají, že jejich spolustraník má smlouvu na dobu určitou, takže jeho současný odchod by byl komplikovaný.

„Každý měsíc nám předkládá zprávu o své činnosti. Nemám informace o tom, že by nepracoval," uvedl na dotaz Aktuálně.cz novopečený předseda středočeské ČSSD a náměstek na hejtmanství Miloš Petera.

Na argument, že i jeho kolegové z ostatních krajských zastoupení tvrdí, že do Bruselu nejezdí a vše vyřizuje jeho zástupkyně, uvedl, že tyto informace nemá, nicméně se poptá. „V pondělí o tom budu mluvit s hejtmankou," dodal.

Nová šéfka kraje Zuzana Moravčíková pak přiznává, že se budoucí angažmá Semeráda řešit musí. „Potřebuji ale znát i názor předsedy krajské organizace ČSSD," uvedla s tím, že nyní je na dovolené a další kolo jednání o budoucnosti Semeráda proběhne až po jejím návratu - tedy tento týden.

Jen pro připomenutí, opozice proti Rathovým lidem ji chtěla jako lídryni kandidátky pro nadcházející volby, ale neuspěla a naopak si na nové kandidátce pro kraj ještě o pár příček pohoršila.

Semerád Aktuálně.cz řekl, že pokud mu kraj smlouvu vypoví, hodlá se bránit u soudu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy