Řápková uspěla, exekuce dávek je zase o něco blíž

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 9. 2011 16:51
Dlužníkům by podle návrhu poslankyň ODS bylo možné zabavit některé sociální dávky
Ivana Řápková
Ivana Řápková | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Návrh poslankyň ODS, že i sociální dávky mají podléhat exekucím, má za sebou ve sněmovně 2. čtení.

Poslanecká sněmovna totiž v úterý poslala do závěrečného schvalovacího procesu novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi. Hlasování by se mohlo odehrát ještě tento týden.

Materiál z pera poslankyň ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové prošel na červnovém jednání sněmovny i přes to, že vůči němu měli výhrady i někteří z koaličních poslanců.

Za novelu se postavili zejména poslanci ODS, díky nimž nakonec zamířila do výborů.

Podle autorek návrhu má být jeho cílem zvýšení vymahatelnosti pokut a poplatků od lidí pobírajících dávky.

Dlužníci budou žít za 2020 korun měsíčně

Možnost exekucí se bude vztahovat na dávku na živobytí. Lidem by potom podle tohoto návrhu ale muselo zůstat existenční minimum, které v současnosti činí 2020 korun.

Exekuce dávek už v minulosti zavedla například chomutovská radnice. Bylo to v době, kdy v jejím čele stála právě současná poslankyně Řápková.

Proti této praxi se tehdy postavili jak ombudsman, tak i vládní zmocněnec pro lidská práva. Kvůli podezření z porušení Ústavy se případem zabýval i ministr spravedlnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy