Radičová: Českého velvyslance u nás nepotřebujeme

Domácí Domácí
17. 5. 2013 20:18
Podle slovenské expremiérky mají obě země tak blízké vazby, že by stačil konzulát
Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Praha - Snaha Miloše Zemana učinit z Livie Klausové slovenskou velvyslankyni stále vyvolává diskuze a vášnivé debaty.

Zatímco slovenskému premiérovi Robertu Ficovi se myšlenka zamlouvá, část Slováků pokládá tento návrh za projev arogance a zneužití Slovenska k vyřizování si politických účtů.

Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová si myslí, že český velvyslanec na Slovensku vlastně ani není potřeba. Podle ní by na každodenní problémy stačila činnost konzulátů, sdělila v Interview ČT 24

"Myslím si, že by to byl jistý precedens právě toho, že tyto země mají natolik blízké vazby, že nepotřebují mít tuto formální strukturu na vzájemné fungování, "sdělila.

Podle Radičové je také velmi neobvyklé zveřejnit jméno kandidáta ještě před samotnou procedurou jmenování.  Komentář Roberta Fica k možnému velvyslanci na Slovensku pak označila za "nemístný a nediplomatický".

"Návrh na paní Livii Klausovou jako velvyslankyni ČR na Slovensku já osobně vnímám jako projev respektu a úcty ke Slovenské republice. Dokonce bych řekl, že ti, co přišli s tímto návrhem, projevili velký cit pro české a slovenské vztahy," nechal se  před časem slyšet slovenský premiér.

Za tento pochvalný výrok byl kritizován  a poukazovalo se na to, že mu nejde ani tak o dobré vztahy Česka a Slovenska, jako o dobré vztahy Zemana a Fica.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy