Průzkum: Zelení v eurovolbách nezískají ani 3 procenta

Domácí Domácí
25. 5. 2009 11:47
Do Evropského parlamentu by se podle šetření dostaly jen čtyři české partaje
Předseda Strany zelených Martin Bursík
Předseda Strany zelených Martin Bursík | Foto: Reuters

Olomouc - Euroskeptická Strana svobodných občanů, která je blízká Hradu, získá ve volbách do Evropského parlamentu více hlasů než Strana zelených.

Předpovídá to alespoň aktuální průzkum politologů z Univerzity Palackého v Olomouci (UP).

Podle něj by nejmenší strana českého parlamentu nezískala ani tři procenta hlasů, a brány europarlamentu by jí tak zůstaly uzavřeny.

Své zástupce by do Bruselu vyslaly pouze čtyři české strany, přičemž ty dvě nejsilnější - ČSSD a ODS - dělí podle dat UP necelé procento (29,8 ku 29,1).

"V předvolebních průzkumech ale raději sdělují své preference voliči pravicových stran než například voliči ČSSD. Tím mohou být čísla zkreslená a volební výsledek ČSSD ve skutečnosti lepší," upozornil politolog Pavel Šaradín.

Nejsympatičtější jsou Starostové

Třetí by tradičně skončili komunisté se ziskem 14,8 procenta hlasů. Poslední partají, která by překročila nezbytnou pětiprocentní hranici, by byli lidovci. Hlas by jim dalo 5,5 % voličů.

Bez kýženého úspěchu by naopak zůstali Evropští demokraté (3,5 %), Starostové a nezávislí (3,1 %). Naopak z většího než procentního zisku, který je podmínkou pro vyplacení příspěvku za každý hlas, by se mohli radovat ještě Nezávislí (3,1), Evropská demokratická strana (2,3) i hnutí Libertas.cz (1,7 %).

Politologové se 754 respondentů z celého Česka dotazovali i na sympatie vůči jednotlivým stranám. Na stupnici od 0 do 10 skončili nejlépe Starostové a nezávislí s průměrným hodnocením 4,45 bodu. Nejméně naproti tomu získala KSČM - 2,48 bodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy