Průzkum: Zelení v eurovolbách nezískají ani 3 procenta

Domácí Domácí
25. 5. 2009 11:47
Do Evropského parlamentu by se podle šetření dostaly jen čtyři české partaje
Předseda Strany zelených Martin Bursík
Předseda Strany zelených Martin Bursík | Foto: Reuters

Olomouc - Euroskeptická Strana svobodných občanů, která je blízká Hradu, získá ve volbách do Evropského parlamentu více hlasů než Strana zelených.

Předpovídá to alespoň aktuální průzkum politologů z Univerzity Palackého v Olomouci (UP).

Podle něj by nejmenší strana českého parlamentu nezískala ani tři procenta hlasů, a brány europarlamentu by jí tak zůstaly uzavřeny.

Své zástupce by do Bruselu vyslaly pouze čtyři české strany, přičemž ty dvě nejsilnější - ČSSD a ODS - dělí podle dat UP necelé procento (29,8 ku 29,1).

"V předvolebních průzkumech ale raději sdělují své preference voliči pravicových stran než například voliči ČSSD. Tím mohou být čísla zkreslená a volební výsledek ČSSD ve skutečnosti lepší," upozornil politolog Pavel Šaradín.

Nejsympatičtější jsou Starostové

Třetí by tradičně skončili komunisté se ziskem 14,8 procenta hlasů. Poslední partají, která by překročila nezbytnou pětiprocentní hranici, by byli lidovci. Hlas by jim dalo 5,5 % voličů.

Bez kýženého úspěchu by naopak zůstali Evropští demokraté (3,5 %), Starostové a nezávislí (3,1 %). Naopak z většího než procentního zisku, který je podmínkou pro vyplacení příspěvku za každý hlas, by se mohli radovat ještě Nezávislí (3,1), Evropská demokratická strana (2,3) i hnutí Libertas.cz (1,7 %).

Politologové se 754 respondentů z celého Česka dotazovali i na sympatie vůči jednotlivým stranám. Na stupnici od 0 do 10 skončili nejlépe Starostové a nezávislí s průměrným hodnocením 4,45 bodu. Nejméně naproti tomu získala KSČM - 2,48 bodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy