Premiér ukázal svých deset mužů pro boj s krizí

Bronislav Pavlík Michal Žák Bronislav Pavlík, Michal Žák
8. 1. 2009 12:50
Nový poradní orgán nese název NERV
Premiér Mirek Topolánek má NERV
Premiér Mirek Topolánek má NERV | Foto: Ondřej Besperát

* Přidali jsme pro vás fotogalerii osobností, které budou hledat lék na nemocnou ekonomiku

Praha - V den, kdy statistika přinesla zprávu o rekordním propadu zahraničního obchodu, představil premiér Mirek Topolánek jména ekonomů, které pozval do svého poradního týmu.

Nazval jej NERV - Národní ekonomickou radou vlády - a má mít statut nezávislého ekonomického orgánu.

Je v něm deset členů. "Jsou to lidé, kteří se rekrutují ze tří skupin - jsou to lidé spojeni s byznysem, bankovním a finančním sektorem a akademickou sférou," uvedl premiér. "Odborníků je v České republice nepochybně víc, ale tento tým je vyvážený," dodal.

Tým by se měl scházet zhruba jedenkrát za dva týdny a jeho členové v něm budou pracovat bez nároku na honorář.

V roce 2009 plánují v Nošovicích vyrobit 185 tisíc vozů Hyundai i30.
V roce 2009 plánují v Nošovicích vyrobit 185 tisíc vozů Hyundai i30. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Nepřehlédněte:
Krize je tu. Zahraniční obchod klesl nejvíce za 15 let

Mezi nové poradce vlády patří mimo jiné bývalý ministr z polistopadových vlád Vladimír Dlouhý, bývalý vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert, prezidentův kancléř Jiří Weigl, bývalý zástupce Česka u Světové banky Miroslav Záměčník nebo hlavní analytik ČSOB Tomáš Sedláček.

Aktuálně.cz už dnes přineslo rozhovor s jedním členů nové rady Jiřím Rusnokem, který byl krom jiného ministrem financí ve vládě sociálních demokratů.

"Není nikdy na závadu, když se sejde víc názorů na složitou věc, jakou je ekonomický vývoj sám o sobě, a zvláště v této době, a když názory přicházejí z různých prostředí," řekl na otázku, jak může být rada užitečná.

"Pochopil jsem to tak, že rada má být týmem nezávislých externích poradců, kteří budou nějakým způsobem ovlivňovat názor vlády na ekonomické a sociální záležitosti. Pokud dokážeme najít nějakou míru tolerance a bavit se o složitých záležitostech bez jakýchkoli předsudků, můžeme věci jedině prospět," uvedl osmačtyřicetiletý ekonom.

Jiří Rusnok, ředitel ING Penzijního fondu, a.s.
Jiří Rusnok, ředitel ING Penzijního fondu, a.s. | Foto: Aktuálně.cz
Celý rozhovor čtěte zde:
Tým na krizi bude dnes. Můžeme prospět, říká Jiří Rusnok
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy