Poslanecká škatulata, výbory parlamentu se přerozdělují

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Jakub Novák
6. 12. 2011 17:45
Opozice mluví o "trafikách" a "dinosaurech"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - K malému zemětřesení dochází v organizaci a obsazení parlamentních výborů.

Některé z výborů, které byly na začátku volebního období sloučeny, se nyní budou opět dělit. Kromě toho dojde i k výrazným personální m změnám.

Koaliční poslanci je obhajují nefunkčností současného systému, opozice v tom naopak vidí „návrat dinosaurů".

Poslanci už rozdělili branný a bezpečnostní výbor na výbory dva: na výbor pro obranu (jeho předsedou se stane občanský demokrat Jan Vidím) a na bezpečnostní výbor, jehož novým šéfem se stal předseda Věcí veřejných Radek John.

Každý z výborů bude mít po patnácti členech.

Na začátku volebního období naopak koalice oba výbory v rámci šetření slučovala.

Na dosavadního předsedu dosud spojeného branného a bezpečnostního výboru Františka Bublana (ČSSD) zbyla nově vzniklá komise pro Generální inspekci ozbrojených sil.

ČSSD to označila za "trapný krok" a "pašalík" pro předsedu Johna.

Nebude to ovšem jediná změna v čele výborů.

Podle informací Aktuálně.cz od zdroje blízkého koaličním špičkám koalice usedne ještě v čele ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS), který jen nahradí Karolínu Pekae (VV), která mezitím odešla do vlády.

Zatím nejasná je situace kolem mandátového a imunitního výboru. Podle přání ČSSD měl v čele stanout předseda strany Bohuslav Sobotka místo Jeronýma Tejce, který se stal nově předsedou sociálnědemokratických poslanců.

Vládní koalice ale Sobotku v čele mandátového výboru nechce a nabízí mu předsednictví petičního výboru. O to zatím nestojí Bohuslav Sobotka.

Poslední změnou má být zeštíhlení organizačního výboru, ve kterém bude od nynějška působit 19 namísto současných 30 poslanců.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy