Policie znovu vyšetřuje Čunka. Prodával byty pod cenou?

Markéta Chaloupská
15. 8. 2008 18:30
Trestní oznámení podal správce registru dlužníků

Praha - Vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka opět vyšetřuje policie. A to kvůli podivnému prodeji bytů ve Vsetíně.

Trestní oznámení na Čunka podal letos v červnu technický správce Centrálního registru dlužníků Jiří Jehlička. Viní v něm vicepremiéra, že jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti H&B Real 51procentní podíl ve Vsetínských bytech s.r.o. výrazně pod cenou.

Kriminalisté tehdy začali zjišťovat, zda už něco takového v souvislosti s osobou Jiřího Čunka neprošetřovali. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek tenkrát řekl, že pokud se prokáže, že policie něco takového neprověřovala, tak se případ předá vsetínské policii.

Čtěte více: Policie zase šetří Čunka. Kvůli prodeji bytů ve Vsetíně

A ta ho má teď na stole. "Podle trestního řádu byly zahájeny úkony trestního řízení proti neznámému pachateli ve věci podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Sídlo H&B Real
Sídlo H&B Real | Foto: Ludvík Hradilek

Žádná obvinění zatím ovšem podle policejní mluvčí Brousilové nepadla.

Jehlička před časem řekl, že vycházel ze závěrů žalobce Arifa Salichova, který definitivně zastavil trestní stíhání Čunka. Podle Jehličky z usnesení Salichova vyplývá, že Čunek jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti jedenapadesátiprocentní podíl Vsetínských bytů s.r.o. výrazně pod tržní cenou, která byla podle jeho usnesení nejméně 6 773 784 korun.

Prodej ale nakonec vynesl městu Vsetín 3 618 000 korun. Byty tak měly být prodány výrazně pod cenou.

Čunek: Jsem tomu rád

Jiří Čunek Aktuálně.cz řekl, že rozhodnutí vsetínské policie vítá.

Jiří Čunek si od výslechů neodpočine
Jiří Čunek si od výslechů neodpočine | Foto: Ondřej Besperát

"Jsem tomu rád, aspoň konečně došlo k tomu, že se začalo uvažovat o meritu věci. Ono to sice bylo prověřeno, ale v rámci jiného trestního řízení," řekl vicepremiér.

A dodal: "Čím víc šetření bude, tím víc se bude ukazovat, jak celá ta kauza byla zkorumpovaná."

Čtěte více: Salichov znovu zastavil trestní stíhání Jiřího Čunka

Jiří Čunek byl již dříve stíhaný pro podezření, že ještě coby vsetínský starosta přijal půlmilionový úplatek od tamní společnosti H&B Real. Jeho obvinění stálo na tvrzení Marcely Urbanové, podle níž se jí Čunek korupcí pochlubil.

Spolu s politikem byl obviněn i šéf společnosti H&B Real Petr Hurta. I jeho stíhání bylo nyní zastaveno.

Loni v listopadu Čunkovo stíhání státní zástupce Arif Salichov už podruhé zastavil. Se závěry žalobce Arifa Salichova se ztotožnilo i Nejvyšší státní zastupitelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy