Pod Kubicem končí další náměstek, třetí za dva dny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 4. 2011 16:52
Z úřadu po dohodě odchází František Vavera, který řídil veřejnou správu a legislativu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už jen jediný náměstek z éry exministra Radka Johna zůstává ve vedení resortu, který strany vládní koalice svěřily do rukou Jana Kubiceho.

Po dohodě s ním skončil dosavadní náměstek pro veřejnou správu a legislativu František Vavera. V úterý nový ministr odvolal jak prvního náměstka Jaroslava Salivara, tak státního tajemníka a náměstka zodpovědného za ekonomiku Jiřího France.

Svůj odchod už dříve oznámil i Michal Moroz, který má zamířit na úřad vlády pod křídla svého dřívějšího šéfa a nyní vicepremiéra pro boj s korupcí Radka Johna.

Právě Johnův nový úřad a jeho faktické založení měl náměstek František Vavera na starosti.

Do funkce náměstka ministra vnitra jej nominovaly Věci veřejné, podle MF Dnes byl "neformálním konzultantem" bezpečnostní agentury ABL. Vavera to ale popřel. "Nikdy jsem pro tuto společnost formálně ani neformálně nepracoval. Je to lež," uvedl v Lidových novinách.

Vedení ministerstva se v následujících dnech téměř kompletně obmění. Jediným "starým" náměstkem zůstal Viktor Čech, který je policejním ombudsmanem a náměstkem pro zahraniční styky.

Ještě ve čtvrtek před Velikonocemi Kubice masivní personální změny spíš odmítal. "Alespoň v počátku," řekl.

Kubice čistky nechtěl

Kubice také dopředu avizoval, že čistky na vysokých místech v policii v prvních dnech po nástupu nechystá.

"Ty lidi musím nejprve poznat. Přišlo by mi nevkusné přijít a hned rozpoutat nějaké čistky," řekl Kubice na dotaz Aktuálně.cz, zda je s jeho příchodem ohrožen například nový policejní prezident.

Dlouholetý elitní policejní důstojník Kubice šokoval svou rodinu i kolegy, když se rozhodl kývnout na nabídku Petra Nečase a stát se ministrem vnitra. Tím spíš, že před třemi lety odcházel po bezmála dvaceti letech ze státní správy znechucený a s přesvědčením, že politici proti té nejvážnější kriminalitě spojené s politikou ve skutečnosti bojovat nechtějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy