Kubiceho razantní nástup: odvolal dva klíčové náměstky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 4. 2011 14:25
Z vnitra odejdou dva nejdůležitější náměstci - Jaroslav Salivar a Jiří Franc
Jan Kubice (vlevo) si náměstky svého předchůdce Radka Johna neponechal dlouho.
Jan Kubice (vlevo) si náměstky svého předchůdce Radka Johna neponechal dlouho. | Foto: Jan Langer

Praha - Po jediném pracovním dnu ve funkci ministra vnitra sáhl Jan Kubice k razantní personální výměně na nejvyšších postech úřadu.

Kubice se rozhodl odvolat jak prvního náměstka Jaroslava Salivara, tak státního tajemníka a náměstka zodpovědného za ekonomiku Jiřího France.

"Po vyhodnocení atmosféry na ministerstvu vnitra jsem dospěl k závěru, že současné vedení není schopno vzájemné konstruktivní komunikace. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl odvolat dva náměstky z jejich pozic," komentoval svoje rozhodnutí Kubice.

O nástupcích zatím rozhodnuto není. "Jim svěřené úseky budu do jmenování nových náměstků řídit já osobně," dodal ministr.

Jiří Franc na ministerstvo přišel loni na podzim, když předtím pracoval pod Vítem Bártou na ministerstvu dopravy, média o něm spekulovala jako o prodloužené Bártově ruce na úřadu.

Jaroslav Salivar působí na ministerstvu už od roku 2006, je zástupcem ODS ve vedení ministerstva.

"Já vítám signál pokračující delangerizace, protože náměstek Salivar přišel na ministerstvo s Ivanem Langerem. Koaliční dvanáctka jasně řekla, že je plně v kompetenci ministra vnitra, aby si sestavil svůj tým," řekl ke Kubiceho postupu jeho předchůdce Radek John.

Kubice se netajil, že může postupovat jinak než jeho předchůdce. Propuštění dvou nejvýznamnějších náměstku resortu je ale překvapením. Ještě ve čtvrtek před Velikonocemi Kubice masivní personální změny spíš odmítal. "Alespoň v počátku," řekl.

Kubice také dopředu avizoval, že čistky na vysokých místech v policii v prvních dnech po nástupu nechystá.

Odvolaný náměstek Salivar spolu s Ivanem Langerem na oslavě 20. narozenin ODS
Odvolaný náměstek Salivar spolu s Ivanem Langerem na oslavě 20. narozenin ODS | Foto: Ludvík Hradilek

"Ty lidi musím nejprve poznat. Přišlo by mi nevkusné přijít a hned rozpoutat nějaké čistky," řekl Kubice na dotaz Aktuálně.cz, zda je s jeho příchodem ohrožen například nový policejní prezident.

Dlouholetý elitní policejní důstojník Kubice šokoval svou rodinu i kolegy, když se rozhodl kývnout na nabídku Petra Nečase a stát se ministrem vnitra.

Tím spíš, že před třemi lety odcházel po bezmála dvaceti letech ze státní správy znechucený a s přesvědčením, že politici proti té nejvážnější kriminalitě spojené s politikou ve skutečnosti bojovat nechtějí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy