Poche má krizový plán. Jestli Zeman neustoupí, chce na ministerstvu zahraničí pracovat s Hamáčkem

Red Dom ČTK Red Dom, ČTK
23. 6. 2018 17:47
Možnost, že by mohl dostat jiný post na ministerstvu zahraničí, Miroslav Poche nevyloučil.
Miroslav Poche a Jan Hamáček.
Miroslav Poche a Jan Hamáček. | Foto: ČTK

Praha - Miroslav Poche (ČSSD) stále počítá s tím, že se i přes odpor prezidenta Zemana stane šéfem diplomacie v nové vládě Andreje Babiše. Potvrdil, že se ale připravuje krizový scénář pro případ, že se Zeman nezachová podle ústavy.

"Pan premiér Babiš už nominoval 14 ministrů a já jsem mezi nimi," připomněl Aktuálně.cz Miroslav Poche. V ČT dříve připustil, že by mohl nastoupit na jiný post na ministerstvu zahraničí, které by dočasně řídil šéf ČSSD Jan Hamáček.

"My se pouze připravujeme na krizový scénář, kdy prezident neučiní, co mu ukládá ústava," vysvětlil pro Aktuálně.cz Poche. O jakou jinou funkci by mohlo jít, Poche neupřesnil. Pokud by zůstal europoslancem, podle zákona by do služebního poměru v Černínském paláci nastoupit nemohl, tedy ani na pozici náměstka.

Hamáček po pátečním jednání v Lánech řekl, že by mohl řídit nějaký čas diplomacii sám, pokud by Zeman odmítal Pocheho jmenovat. "My jsme mluvili o situaci, která by nastala, pokud by pan prezident nevyhověl návrhu pana premiéra a nejmenoval Miroslava Pocheho ministrem zahraničí," upřesnil.

Poměrně ostře se k situaci vyjádřil šéf pražské organizace ČSSD Petr Pavlík, do níž Poche patří. "Nevidím jediný důvod, proč bychom měli nějakým dalším způsobem ustupovat a hledat řešení za Babiše. On si to má se Zemanem vyjednat sám a pokud nechce, ať si jde do vlády s někým jiným," řekl.

Pokud začíná Babiš chválit Hamáčka za konstruktivní přístup, jde o "varovný signál", doplnil Pavlík. Řešení, že by diplomacii řídil Hamáček, pokládá za špatné, neboť by podle něj dostalo ČSSD pod tlak.

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek označil situaci za novou, ČSSD by podle něj o ní měla jednat. "Ještě před hlasováním o důvěře musí být jasné, že platí vše, co bylo dohodnuto. Když nedokážeme něco prosadit nyní, po hlasování to bude ještě obtížnější," soudí.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka připomněl, že Babiš prezidentovi jména kandidátů na ministry předal včetně Pocheho, nyní se čeká, jak se zachová prezident. "Avizovaná možnost (řízení dvou resortů) předsedy Hamáčka problém neřeší, ale jen odsouvá," míní Onderka, jenž podobně jako šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha očekává debatu na úterním stranickém grémiu.

Video: Miroslav Poche a Jan Hamáček po jednání s prezidentem

Sledujte brífink kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho a šéfa ČSSD Jana Hamáčka po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy