Paroubek: Začnu jednat, aby Pecina kandidoval v Praze

Kateřina Eliášová
16. 2. 2010 6:00
Fischerův ministr vnitra by vytvořil volební duo s pražským lídrem Petrem Hulínským. Taková je vize některých sociálních demokratů
Martin Pecina se kandidatiře nebrání, ČSSD zatím nemá zcela jasno
Martin Pecina se kandidatiře nebrání, ČSSD zatím nemá zcela jasno | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V kandidátkách sociální demokracie do sněmovních voleb se blíží velká změna.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, který až dosud odmítal jakékoli změny v týmech kandidátů, se chystá osobně vyjednávat o tom, aby kandidátku v Praze  posílil nynější ministr vnitra Martin Pecina.

Ten se touhou kandidovat nijak netají, včera vpodvečer ji opětovně potvrdil v rozhlasovém rozhovoru. Podle vize některých socialistů by měl jeden z nejvýraznějších členů Fischerovy vlády působit na voliče ve dvojici s pražským lídrem ČSSD Petrem Hulínským.

Nikdy neříkej nikdy

Šéf strany Paroubek se dosud zaštiťoval posledním rozhodnutím ústředního výkonného výboru strany, že kandidátky mají zůstat tak, jak byly vytvořeny před chystanými podzimními volbami, které byly posléze zrušeny.

"Never change the winninig team, tedy nikdy neměň vítězný tým," odkazoval se předseda ještě v lednu na vysoké preference a současný náskok ČSSD nad ODS.

Teď ale připouští, že se do debaty o případné Pecinově kandidatuře ještě vloží.

"Já jsem se jednání o Pecinově případné kandidatuře dosud neúčastnil. Zatím jsem ani nemluvil s představiteli pražské organizace, ale učiním to určitě v nejbližších týdnech," řekl teď Aktuálně.cz Paroubek.

Pecina: Chci ČSSD pomoct

Politickým stranám zbývá na to, aby případné změny provedly, už jen měsíc. Datum vyplývá z volebního zákona, podle kterého se kandidátky nemohou měnit po lhůtě 66 dnů před volbami. Ty se budou konat poslední květnový víkend.

Martin Pecina se kandidatuře v Praze nebrání a přiznal, že o tom už mluvil s šéfem pražských sociálních demokratů Petrem Hulinským, který je zároveň jedničkou kandidátky.

Petr Hulinský s Martinem Pecinou o kandidatuře jedná. A zatím stále mlčí
Petr Hulinský s Martinem Pecinou o kandidatuře jedná. A zatím stále mlčí | Foto: Ondřej Besperát

"S Petrem Hulinským se bavím často, ve straně je totiž expertem na bezpečnost. A potvrzuji, že pár slov jsme ztratili i o mé možné kandidatuře," řekl Aktuálně.cz Pecina. "Pokud ČSSD uzná, že pro ni jsem posilou a že je to dobré řešení, pak se jim budu snažit vyhovět," dodal.

Hulinský sám nechce jakékoliv změny na "své" kandidátce komentovat. "Mluvili jsme spolu víckrát, ale obsah našich hovorů komentovat nechci," řekl ke komunikaci s Pecinou.

Fischer je spíše proti

Důvodů, proč sociální demokraté zatím kolem Pecinovy kandidatury jen tiše našlapují, je hned několik. Problém by s ní měl podle svých dřívějších slov premiér Jan Fischer, který má ve své vládě jen nestraníky, byť nominované politickými stranami. "Že bych s tím ale neuměl úplně žít, že by někdo kandidoval, to zase ne," řekl nicméně před časem v České televizi.

Složitější situace je přímo uvnitř pražské sociální demokracie, jejíž šéf Hulinský nemá s vedením Lidového domu zrovna vřelé vztahy. Paroubek má však podle jemu blízkých lidí dostatek argumentů pro to, aby pražskou buňku o Pecinově kandidatuře přesvědčil.

"Pan Pecina je podle mého názoru rozený politik a svůj úřad řídí podle mého soudu velmi dobře, na rozdíl od pana Langera," chválí Pecinovo úřadování na ministerstvu vnitra Paroubek. "Myslím si, že jsme jej coby nestranického kandidáta nominovali dobře, všechny další otázky jsou teď předčasné. Já nevím, co přinesou příští dny, nechci předbíhat."

V Praze proti korupci

Sociální demokracie na Pecinu sází zejména díky jeho aktivitám ve vládě. Teď sněmovna projednává soubor protikorupčních opatření, pro která se vžil název Pecinův balíček.

"Posílení Prahy je velmi pravděpodobné. Zatím máme spíše méně známé osobnosti. Jedním z hlavních témat bude v Praze korupce, taky proto se mluví o Martinu Pecinovi," řekl Aktuálně.cz mimo záznam člen nejužšího vedení ČSSD.

Téma korupce chtějí v Praze před volbami zvednout zejména malé strany jako Věci veřejné nebo zelení. Mají snadný terč, pražskou ODS, která se nyní potýká s řadou skandálů spojených s korupcí či neprůhlednými veřejnými zakázkami.

Modří jsou ve své tradiční baště také historicky nejslabší: oproti minulým sněmovním volbám, kdy získali 48 procent, jim interní lednový průzkum přisoudil jen polovinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy