Paroubek: Vláda nejpozději do tří měsíců padne

Veronika Suchá, Kateřina Eliášová
15. 6. 2007 12:33
První příležitost k tomu bude ve středu kvůli Čunkovi
Ministr Jiří Čunek se nakonec dostal až mezi demonstranty.
Ministr Jiří Čunek se nakonec dostal až mezi demonstranty. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Pokud nepadne vláda ve středu kvůli Čunkovi, padne do tří měsíců z jiného důvodu. Tak se pro ČTK vyjádřil předseda opozičních sociálních demokratů Jiří Paroubek poté, co dnes sociální demokracie prosadila na středu hlasování o nedůvěře vládě.

Vedl ji k tomu fakt, že koalice znemožnila poslancům projednávat aféru Jiřího Čunka.  

"Pro nás je primární ani ne tak výsledek politického střetnutí, jako to střetnutí samo. My v diskusi poukážeme na všechny základní chyby této vlády, zejména na kauzu Čunek," uvedl Paroubek. Jaká síla ale vládu sesadí, když opozice zatím dpostatek hlasů nemá, ale neuvedl. 

Odpověď byla rychlá - poslanecký klub ČSSD předložil žádost o další schůzi, na které se nebude hlasovat o Čunkovi, ale rovnou o celé vládě. ČSSD od svého úmyslu vyvolat toto hlasování  upustí jen v případě, že Čunek dobrovolně odstoupí, nebo že ho Topolánek sám odvolá.

"Vyzývám Jiřího Čunka k rezignaci, pokud to neudělá, vyzývám premiéra Mirka Topolánka, aby Čunka odvolal. A pokud tak premiér neučiní, tak poslanecký klub ČSSD má dostatek podpisů k tomu, aby vyvolal hlasování o nedůveře," uvedl po neúspěšném hlasování šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Stejná jednání s koaličními poslanci naznačil i Paroubek.

Premiér ovšem už dřív řekl, že Čunka odvolá až v případě, že bude obžalován. A Jiří Čunek dnes znovu zopakoval, že rezignovat nehodlá.

O osudu vlády se tedy nakonec bude hlasovat, původní čtvrteční termín padl, protože premiér je na služební cestě v Bruselu. Šéf sněmovny Miloslav Vlček tedy stanovil termín hlasování o nedůvěře Topolánkovu kabinetu na středu na devátou ráno.

Opozice nemá sílu vládu sesadit  

ČSSD ale nemá ani ve spolupráci s KSČM dost poslanců, aby byla schopná vládu sesadit. Bez takzvaných přeběhlíků Miloše Melčáka a Michala Pohanky disponuje 98 hlasy, potřebovali by ale nadpoloviční většinu, tedy 101 hlasů.

Šéf sociálně demokratických poslanců Hašek nicméně dnes naznačil, že by se k levici mohl v hlasování proti vládě připojit i některý z koaličních poslanců. Jména neuvedl. Šéfové klubů ODS, zelených a lidovců odmítli, že by někdo z koaličních poslanců vládu potopil.

Poprvé adresoval výhružku vládě zhruba před měsícem předseda ČSSD  Jiří Paroubek. Řekl tehdy, že hlasovat se bude, pokud žalobce Čunka obžaluje a on neodstoupí z vlády.

Koalice se na Čunka zlobí

Koalice dnes Čunka znovu podržela, premiér se ale na svého ministra zlobí. Čunek totiž v rozpravě před hlasováním vystoupil, a to přesto, že mu to klub KDU-ČSL nedoporučil.

"Mlčel jsem dlouho, ale teď jsem se rozhodl promluvit a vysvětlit, proč jsem neodstoupil," hájil své vystoupení Čunek. Podle premiéra byla jeho řeč před poslanci nešťastná.

Čunek totiž začal detailně rozebírat historii svých sporů s klíčovou svědkyní v jeho kauze, jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. Podle něj se mu Urbanová mstí. Před poslanci Čunek přečetl dopis advokáta sekretářky, který mu napsal výhružný dopis ještě předtím, než aféry kolem něj vůbec vypukly.

"Nejdříve chtěli úpravu platu, potom tam byl sexuální podtext a nakonec jsem byl upozorněn, že pokud se zachovám, jak chtějí, tak budu mít klid," uvedl Čunek.

"Pokládám vystoupení Jiřího Čunka za velmi nešťastné. Domnívám se, že přesně tímto vystupováním dochází k politizaci toho problému a teprve teď dochází ke skutečnému nátlaku na orgány činné v trestním řízení a na státní zastupitelství. Obávám se, že se stal krok, který se stát neměl," zhodnotil Čunkovu veřejnou obhajobu premiér Mirek Topolánek.

"To bylo krajně nešťastné, nemělo to vůbec zaznít ve sněmovně, to se doopravdy nepovedlo, vytkl jsem mu to," řekl novinářům předseda zelených Martin Bursík.

Sám Čunek večer po jednání celostátní konference KDU-ČSL připustil, že jeho vystoupení ve Sněmovně nebylo šťastné. "Delegáti mi ho tady nevyčítali," řekl Čunek. "Ale sám vím, že takový projev tam nepatří," dodal.

Opozice si zašla na kávu a chlebíček

Čunkovým vystoupením byla rozladěna i opozice. Během jeho řeči odešli poslanci ČSSD ze sálu.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek označil výroky vicepremiéra za útok na svědkyni i na nezávislost soudu a za politickou chybu. "A jestli pro nic jiného, tak z těchto důvodů by pan Čunek neměl sedět dál ve vládě," řekl Paroubek.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek vyzval Čunka k rezignaci
Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek vyzval Čunka k rezignaci | Foto: Ondřej Besperát

Premiér Mirek Topolánek si chce s Jiřím Čunkem o jeho výstupu ve sněmovně  ještě promluvit. Podle kuloárů ho čeká studená sprcha. Topolánka jeho vystoupení skutečně viditělně rozladilo. Také zelení se po skončení schůze tvářili rozpačitě.

Kritika se na jeho hlavu snese pravděpodobně už odpoledne, v Kramářově vile se kvůli euroústavě a summitu EU sejdou lídři koaličních stran.

Státní zástupci kritizují poslance

Unie státních zástupců dnes kritizovala politiky za jejich chování v případu Čunka. Vyzvala je, aby vyšetřování přestali komentovat. "Unie státních zástupců České republiky je hluboce znepokojena absurdními hrami rozehrávanými politickými silami v souvislosti s trestním stíháním místopředsedy vlády Jiřího Čunka," napsali žalobci.  

Čunek čelí již několik měsíců podezření z přijetí úplatku. Nejvyšší státní zastupitelství (NZS) případ minulý týden odebralo přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ho státnímu zástupci z Jihlavy. Vyměnil se i hlavní vyšetřovatel.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy