Opencard budou šetřit i stíhaný Schwarz a "esenbák" Ondráček

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 25. 3. 2014 16:13
Do komise prošetřující činnost policie zasednou i dva bývalí policisté.
Poslanec Zdeněk Ondráček
Poslanec Zdeněk Ondráček | Foto: ČTK

Praha - Sněmovna v úterý prakticky jednohlasně odhlasovala složení vyšetřovací komise, která má prověřit postup policie v kauze Opencard. A to i přes výhrady poslanců ODS, kteří kritizovala kandidáty ANO a KSČM.

Občanským demokratům se nějlíbilo, že vládní ANO do komise vyslalo kromě kroměřížského právníka Radka Vondráčka také Bronislava Schwarze.

Bývalého příslušníka státní policie a nynějšího ředitele mosteckých strážníků přitom mandátový a imunitní výbor vydal ke stíhání (nutno podotknout, že i na Schwarzovu žádost) kvůli obvinění z porušování domovní svobody. Podle předsedy poslaneckého klubu ANO však při rozhodování hrály hlavní roli právě Schwarzovy zkušenosti.

"Než tam nominovat lékaře nebo docenta, tak tam raději pošleme někoho, kdo tomu rozumí. A pan Schwarz jako ředitel městské policie v Mostě tomu určitě trochu rozumí," řekl Aktuálně.cz ještě před hlasováním předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle předkladatele návrhu na vytvoření komise Stanislava Humla (ČSSD) Schwarz v žádném střetu zájmů nebude. "Jeho kauzu znám, v tomto případě to není určitě problém," míní Huml.

Zásadní překážkou není stíhání ani podle poslance TOP 09 Stanislava Polčáka. "Jeho kauza je z minulosti a je odpovědností každé strany, koho navrhne. Na druhou stranu by se asi slušelo, aby komise nebyla vnitřně napadnutelná," myslí si Polčák.

Komunisté navrhli bývalého esenbáka

Bývalý policista by měl v komisi zasednout i za komunisty, kteří nominovali Zdeňka Ondráčka. Ten od roku 2009 pracoval na protikorupčním útvaru, kde měl na starosti mimo jiné právě případ Opencard. V této souvislosti například prohlásil, že měl pocit, že vyšetřování bylo záměrně brzděno. Navíc měl pocit, že na magistrátu o policejní prohlídce věděli dopředu.

Vazby na policii má Ondráček ještě z minulého režimu, kdy se jako člen pohotovostního pluku SNB zúčastnil v roce 1989 zásahu během Palachova týdne.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika se však o nominaci rozhodovalo ještě před samotným hlasováním. "Není to žádná schválnost vůči panu Stanjurovi. Jméno pana Ondráčka nadhodil někdo na plénu, už ani nevím kdo," vysvětlil Aktuálně.cz Kováčik. Jako náhradnici pak komunisté vybrali Martu Semelovou. Podle Kováčika se totiž jako pražská zastupitelka v kauze orientuje.

Právě kvůli působení u protikorupční policie se podle Polčáka může Ondráček dostat do střetu zájmů. "Je obecné pravidlo, že pokud někdo v jiné úrovni vykonával funkci, tak nemůže z jiné pozice kauzu dozorovat. V tom bych viděl problém," říká. Totéž v odpolední rozpravě namítala i Černochová.

Podle Humla a dalších přitom právě přítomnost bývalých policistů může být pro komisi přínosem. "Mají šanci něco vyšetřit. Když tam půjde právem nedotčený člověk, tak je tam zbytečný, advokát je také špatně. Podle mě jde o nejlepší volbu," je přesvědčený sám bývalý policista.

"Každý jsme vykonávali nějakou profesi. A kdo byl lékař, ať léčí, kdo byl vyšetřovatel, ať se věnuje vyšetřování," mluvila v úterý od řečnického pultíku ve stejném duchu komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s dvěma trestnými sekundami osmá.

Olympijský vítěz Slovinec Benjamin Savšek je počtvrté mistrem Evropy ve vodním slalomu. Čeští kanoisté ve finále v Liptovském Mikuláši chyběli.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 100,44 (0 trest. sekund), 2. Tasiadis (Něm.) -0,57 (0), 3. Trave (Šp.) -1,73 (0), …v semifinále 20. Rohan (ČR).

Ženy:

C1: 1. Franklinová (Brit.) 113,35 (0), 2. Delassusová (Fr.) -1,72 (0), 3. Fišerová -2,42 (0), …8. G. Satková (obě ČR) -14,56 (2).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy