ODS dluží 50 až 100 milionů, ručí vlastním sídlem

Petr Holub, Kateřina Eliášová
26. 11. 2009 19:40
Účty Občanské demokratické strany se propadly hluboko do červených čísel
Mirek Topolánek na kongresu.
Mirek Topolánek na kongresu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Účty ODS se propadly hluboko do červených čísel a její dluhy dosáhnou koncem roku 50 až 100 milionů. Manažeři zatím nevědí, z čeho budou financovat jarní volební kampaň.

Finanční potíže strany jsou podle informací Aktuálně.cz hlavním důvodem konfliktu mezi pražským centrem a regiony, který se ventiloval na víkendovém kongresu.

"Místo do protivníka jsme se pustili do bratrovražedného boje," popsal Mirek Topolánek vnitřní život ODS poté, co politické strany v září rezignovaly na předčasné volby.

V žádném ze svých kongresových projevů neupřesnil, jak mohly zrušené volby bratrovražedný konflikt vyvolat.

Poslední kapka do krajů

Krajští delegáti uváděli jako důvod své nespokojenosti finanční potíže.

Strana přišla v podzimní kampani o všechny peníze a pražské centrum chce omezit finance, na které mají krajské organizace nárok. "Byla to poslední kapka," řekl jeden z regionálních straníků.

Jan Kubata se v Ústí uskrovní.
Jan Kubata se v Ústí uskrovní. | Foto: Ludvík Hradilek

Bylo to neoficiální prohlášení. Na mikrofon delegáti připouštěli pouze to, že s financemi mají opravdu vážný problém.

"Čekám, že peněz z hlavní kanceláře bude méně. Musíme se uskrovnit," řekl například ústecký primátor Jan Kubata.

Dluhy přes 100 milionů

Hlavní manažer Jan Kočí na dotaz Aktuálně.cz potvrdil, že si strana před zrušenou kampaní otevřela kontokorentní úvěr na 150 milionů korun.

Teď je využívá k běžným provozním výdajům. "Rámec sto padesáti milionů jsme ještě nedočerpali. Konkrétní částky nemohu uvést, ale je to víc než 100 milionů," popsal Kočí situaci.

Manažer nechtěl odpovědět na otázku, od které banky si ODS půjčila a za jaký úrok. "Není to levnější půjčka, než může získat běžná firma," uvedl.

Podle statistiky České národní banky dávají finanční ústavy firmám kontokorenty s úrokem čtyři až pět procent.

Jak to vypadalo na sjezdu, se podívejte ve fotogalerii.

Za Jánský vršek

Kočí připustil, že strana za půjčku ručí budovou své hlavní kanceláře na Jánském vršku.

"Není to ale zástava. Ve smlouvě s bankou je uvedeno, že máme ten a ten majetek pro případ, pokud bychom kontokorent nespláceli. Pak bychom se museli sejít a říct si, jak to budeme řešit," vysvětluje Kočí.

Z účtů ODS vyplývá, že koncem minulého roku vlastnila budovy za 183,4 milionu korun. Na další záruky tedy její hmotný majetek nestačí.

Čeká se na dotaci

Hlavní manažer upozornil, že se stranické finance vzchopí koncem roku, kdy dorazí stomilionová dotace od státu.

Část dluhů přesto přejde do příštího roku a ODS splatí kontokorent až za rok, kdy dostane peníze za jarní volby. Pokud pro ni bude hlasovat třicet procent voličů, získá kromě průběžných státních dotací 200 milionů navíc. Tím uhradí kromě provozu všechny dluhy z letoška.

Ve finančním výhledu na příští rok tak chybějí peníze na jarní volební kampaň. "Buď se nám podaří získat víc darů, anebo si vezmeme úvěr, například dlouhodobý. Nic jiného není možné," naznačuje řešení Kočí.

Primátor Kubata čeká záchranu od členských příspěvků, strana však ročně vybere pouze 15 milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy