Odbory a firmy odmítají Fischerův lék na krizi

Petr Holub
21. 1. 2010 6:40
Na schůzce tripartity nechtějí o vládním návrhu vůbec jednat.
Předseda vlády Jan Fischer.
Předseda vlády Jan Fischer. | Foto: Reuters

Praha - Zatím jen v neoficiálních rozhovorech dávají představitelé největších podnikatelských a zaměstnaneckých svazů najevo své rozladění nad materiálem, kterým jim minulý pátek pod názvem „Východiska z krize" poslal premiér Jan Fischer.

„Musí se úplně změnit metodika návrhu. Není možné, aby byla protikrizová strategie jen souhrnem návrhů jednotlivých ministerstev," řekl Aktuálně.cz jeden ze zástupců Svazu průmyslu.

Stejně to vidí odboráři: „O vládním materiálu nemá smysl jednat. Za základ debaty navrhneme materiál, který schválila v prosinci tripartita," prohlásil významný člen odborové centrály ČMKOS.

Tripartita v prosinci poslala vládě seznam svých jednadvaceti požadavků. Obsahoval doporučení snížit státní výdaje a tím i rozpočtový schodek, vládní podporu úvěrů pro firmy a veřejné dotace na záchranu pracovních míst po vzoru německé kurzarbeit.

Vládní materiál navrhl snížit rozpočtový schodek o 150 miliard během tří let, neupřesnil však v jakých položkách. Žádost o podporu úvěrů a záchranu pracovních míst však Fischerovi experti ignorovali.

Bližší informace k rostoucímu napětí mezi vládou a zbytkem tripartity odmítají účastníci komentovat.

„Před jednáním tripartity nebudeme svá stanoviska zveřejňovat," reagoval předseda ČMKOS Milan Štěch.

Stejně odpovídá mluvčí Svazu průmyslu Milan Mostýn, jeho kolegyně z úřady vlády Jana Chloubová či Jakub Haas z ministerstva financí.   

 

Právě se děje

před 24 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy