Obří ekotendr končí, vláda stopla zakázku za miliardy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2011 16:40
Výběrové řízení na likvidaci starých ekologických zátěží za desítky miliard korun se ruší
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda zrušila miliardovou zakázku na odstranění starých ekologických škod.

Odmítla totiž schválit smlouvu se společností Marius Pedersen Engineering, která nabídla v soutěži nejnižší cenu 56,8 miliardy korun.

Proti schválení smlouvy se vyslovil již dříve premiér Petr Nečas. Podobný postoj už vyjádřily i koaliční Věci veřejné.

"Můj názor na tuto zakázku se nemění. Měl jsem a nadále mám u této zakázky celou řadu námitek a pochybností. Zveřejněné ceny tyto námitky a pochybnosti nejen nerozptýlily, ale posílily," řekl už po zveřejnění nabídek Petr Nečas.

Odmítnout nabídku firmy Marius Pedersen Engineering doporučil i ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj nabídka nepřinese dostatečné úspory.

"Nabídka vybraného uchazeče, přestože obsahuje nejnižší nabídkovou cenu, nesplňuje očekávání a předpoklady Ministerstva financí České republiky, s nimiž bylo zadávací řízení shora uvedené veřejné zakázky zahajováno," napsal Kalousek ve vyjádření k nabídce.

Společnost Marius Pedersen Engineering už dříve uvedla, že nebude na stát podávat arbitrážní žalobu, pokud vláda skutečně zakázku ukončí bez faktického vítěze.

"Postoj ministerstva financí nás mrzí, protože jsme do toho vložili poměrně velký kapitál a úsilí, což by při této variantě přišlo vniveč. Je jasné, že rozhoduje spíše politický zájem než nějaká věcná diskuse," řekl obchodní ředitel Pavel Borůvka.

O zakázku se ucházely ještě dvě další firmy. Geosan Group podal nabídku ve výši 57,8 miliardy a Environmental Services ze skupiny J&T zakázku ocenil na 65,5 miliardy.

Protikorupční organizace Transparency International už dříve vládu vyzvala, aby vítěze v tendru nevybrala. Podle ředitele organizace Davida Ondráčky by to byl největší jednorázový korupční obchod v historii země.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy