O osudu reforem začne sněmovna rozhodovat 7. června

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 5. 2011 16:35
S klíčovými reformními zákony chce Nečasův kabinet spojit i hlasování o důvěře vládě
Schůze by měla trvat dva týdny, není ale vyloučeno, že se protáhne.
Schůze by měla trvat dva týdny, není ale vyloučeno, že se protáhne. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Klíčové reformy, se kterými hodlá spojit svou budoucnost vláda Petra Nečase, začne Poslanecká sněmovna projednávat 7. června.

Na program by měly být zařazeny návrhy na zvýšení DPH, sociální reforma, novela zákona o veřejných zakázkách a nový občanský zákoník.

Schůze je prozatím naplánována na dva týdny, není ale vyloučeno, že se protáhne ještě o týden. Opozice s většinou předloh nesouhlasí a patrně bude jejich projednávání zdržovat.

Koalice původně uvažovala, že k projednání reforem svolá mimořádnou schůzi, to ale zatím podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) v plánu není.

"Nevylučuji, že si někdo vzpomene, že chce mimořádnou schůzi. Může se stát, že tu budou třítýdenní obstrukce, já si to neumím sice představit, teoreticky to přiznat musím," řekla. Doplnila, že podle jejího názoru je však lepší věci projednat řádně, pokud je to možné.

Vláda ve středu rozhodla o zvýšení DPH. Tímto krokem chce získat prostředky na důchodovou reformu.

Poslanci by měli projednat i sociální reformu. Ta mimo jiné mění podmínky pro vyplácení rodičovského příspěvku. Reforma dále počítá s tím, že by se zdravotně postiženým nově vyplácely pouze dvě dávky - na mobilitu a na pomůcky. Změnit by se měl i systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků.

Cílem novely zákona o veřejných zakázkách je mimo jiné odstranit možnost "šití" zakázek na míru předem vybraným uchazečům. Limit pro povinné vypsání veřejné zakázky by se měl od roku 2014 snížit na jednotnou hranici milion korun.

Nový občanský zákoník klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy