Povolební mapa Prahy: které strany povládnou na radnicích a kdo jsou noví starostové

Jiří Kropáček Markéta Jakicová, Jiří Kropáček
Aktualizováno 25. 11. 2018 10:54
Přesně před měsícem šli voliči k urnám, aby rozhodli o novém rozložení sil na pražských radnicích. Jednání o koalicích je ve většině městských částí u konce. Deník Aktuálně.cz vytvořil mapu metropole, v níž se jednotlivé části Prahy zbarvily podle toho, která strana nakonec získala funkci nejvyšší - pozici starostky či starosty. Nejlépe je na tom zatím ODS, která má šest starostů a je součástí více jak poloviny koalic v městských částech Prahy. Ve třech číslovaných městských částech dosud není o nové vládni koalici rozhodnuto.
0 %100 %

O tom, kdo povede pražský magistrát, je v podstatě rozhodnuto. Koalici složili piráti, Spojené síly pro Prahu a Praha sobě. Zdaleka však neplatí, že se těmto stranám podařilo ovládnout i jednotlivé pražské radnice.

Na těch se naopak nejlépe prosadila ODS. Pro stranu, která i přes vítězství ve volbách na pražský magistrát bude nakonec v opozici, je početné zastoupení v koalicích a šest starostů částečnou kompenzací.

"Pro nás pro všechny jsou různá povolební vyjednávání něčím vždycky nová, za sebe jsem s jednáním z městských částí spokojen, ale přiznávám, že jsou oblasti, které mě mrzely, to si s nimi však vyřeším osobně," okomentoval pozici ODS na radnicích šéf pražské ODS Tomáš Portlík.

Letité bašty ODS

V několika městských částech už je ODS stálicí a nic se nemění ani tentokrát. Už čtvrté období v řadě povládne na Praze 2 Jana Černochová a dvanáct let je starostou také Jan Jarolím na Praze 9. Déle je v čele velké radnice pouze David Vodrážka v Praze 13, který zastává funkci od roku 2002 a s tímto volebním obdobím překročí již dvacetiletou éru. Třináctka je typickou baštou ODS, v této městské části vyhrála zatím všechny volby od roku 1994.

Role opozice se naopak občanským demokratům i přes vítězství nevyhne na Praze 3, kde dosavadního starostu Alexandera Bellu (ODS) nahradí pravděpodobně Jiří Ptáček. Nově vzniklá koalice TOP 09 a STAN, pirátů a zelených ale teprve probírá programové body a jméno starosty chtějí oficiálně oznámit až po doladění společných priorit.

Nově se v roli pražských starostů objeví členové Pirátské strany - Daniel Mazur na Praze 5 nahradí dosavadního starostu Pavla Richtera z TOP 09, která skončí v opozici, jelikož na koalici se s piráty dohodly ODS a hnutí ANO.

Na Praze 12 bude zastupovat piráty Jan Adamec, jehož strana vzala před pár dny do koalice s TOP 09  místo uskupení Změna pro Prahu 12 občanské demokraty.

Po třech starostech má i TOP 09, třeba na Praze 14 se stal staronovým starostou Radek Vondra a městskou část povede spolu s ODS a piráty. Celkově je TOP 09 v deseti koalicích z dvaceti dvou číslovaných městských částí.

Ke svému bratrovi Janu Čižinskému (Praha sobě) na Praze 7 se na Praze 1 přidal i Pavel Čižinský ze stejného uskupení, kterému se poměrně překvapivě podařilo na jedničce zvítězit a odstavit tak od funkce starostu Oldřicha Lomeckého (TOP 09). V 25členném zastupitelstvu bude mít nová koalice Prahy 1 sobě, pirátů, My, co tady žijeme a Zelená pro jedničku většinu 15 hlasů.

Hnutí ANO má na velkých radnicích starostu jediného, a to Milana Wenzla na Praze 15, kde koalici vytvořily hnutí ANO, ODS a TOP 09. V menší části Praha 18 má ANO ještě nového starostu Zdeňka Kučeru, v Letňanech vznikla koalice ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Kde dlouho nebylo jasno a někde stále není

Komplikace při vyjednávání byly na Praze 8. Původně tam měla vzniknout koalice Osmička žije spolu s piráty a TOP 09, avšak TOP 09 vyvěsila následně na Facebooku prohlášení, že tato koalice rozhodně nesplňuje jejich představy, a vyjednávání se zastavilo. 

Koalici nakonec uzavřel blok ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, kteří však disponují pouze 18 mandáty. Novou koalici po složitém povolebním vyjednávání podpořili osmi hlasy zastupitelé hnutí ANO, ti však ve vedení městské části neusednou. Starostou se stal Ondřej Gros z ODS.

Patová situace stále panuje i na Praze 11, jednání tam komplikují dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními, která se dostala do zastupitelstva. Hnutí pro Prahu 11 nabídlo spolupráci pirátům, avšak společně měli pouze 22 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Minulý týden proto požádali o spolupráci hnutí ANO, které se však zavázalo spolupracovat s TOP 09- STAN a ODS. Domluvili se na společné schůzce, avšak výsledky jednání ještě nejsou známy. 

Minulý týden nebyl jasný ani výsledek na malém zastupitelstvu v Horních Počernicích - Praha 20. V pondělí večer se na jednání domluvilo vítězné Hnutí občanů Počernic, Společně pro Počernice a ANO s uskupením Počernice Jinak, které přidalo do koalice další dva mandáty. Bývalou starostku Hanu Moravcovou (Šance pro Počernice) na postu vystřídá Alena Šrobová (Hnutí občanů pro Počernice). 

Celkově se proměnili starostové na pěti velkých zastupitelstvech z patnácti, mezi novými starosty jsou nejen zástupci pirátů, ale také Renata Chmelová, senátorka, která byla volební jedničkou na kandidátce koalice Vlasta na Praze 10. Na malých zastupitelstvech se vyměnili dva starostové, již zmíněná Praha 18 má nového starostu Zdeňka Kučeru (ANO) a Újezd nad Lesy - Praha 21 -Milana Samce (ODS), který nahradil Karlu Jacob Čechovou (TOP 09). 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy