Nečas vrací úder: Klausovi se reformy nepovedly

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 5. 2013 8:03
Kritika všeho a všech není můj program, odpověděl také exprezidentovi premiér Nečas
Petr Nečas na summitu v Bruselu
Petr Nečas na summitu v Bruselu | Foto: Reuters

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus kritizoval nad posledními čísly o vývoji HDP vládu Petra Nečase. Zprávy o propadu české ekonomiky ukazují, že může jít o trvalejší tendenci, nikoliv o krátkodobý výkyv, který je třeba pouze přečkat, až sám odezní, uvedl dnes na přednášce na Vysoké škole ekonomické. 

Vláda podle něho nedává najevo, že si je vážnosti situace vědoma a že s ní chce něco dělat. Klaus se vyslovil pro radikální změny. Na přednášce uvedl, že ho stav české ekonomiky v porovnání s jinými srovnatelnými zeměmi značně znepokojuje.

"Podle mého názoru se jedná o evidentní trend, který má minimálně střednědobý charakter. A mnohé nasvědčuje tomu, že má v sobě prvky, které naznačují, že se může jednat o tendenci trvalejší," prohlásil na akademické půdě Klaus, podle něhož je v zemi nutná hluboká změna a transformace systému. To musí politici lidem vysvětlit a nebude to snadné a bezbolestné východisko, míní. "Ani tyto změny nemohou vést k okamžitému růstu. Začít se s nimi mělo ale už včera," uvedl.

Vzpomínka na pád

Proti kritice se premiér Petr Nečas ohradil. "Václav Klaus jako bývalý premiér dobře ví, jaké to je vládnout v křehké koaliční vládě a jak obtížné je prosazovat hluboké reformy. Jemu to tehdy koaliční partneři neumožnili," uvedl s odkazem na Klausovu premiérskou zkušenost, která skončila pádem vlády po měnové a politické krizi v roce 1997. 

Ekonomický a politický program vlády oceňují podle Petra Nečase zahraniční trhy zvýšením ratingu a nejnižšími úroky státních dluhopisů v historii České republiky. "Kritika všeho a všech není můj program," vzkázal bývalému prezidentovi premiér.

Selhal trh

Český hrubý domácí produkt podle odhadů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Důvodem prohlubujícího se poklesu v posledním čtvrtletí byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Výsledek je výrazně horší, než čekali analytici. ČSSD a odbory uvedly, že za poklesem jsou také chybné kroky vlády.

Klausovi se zdá, že se vláda v "iracionální politické situaci" ani poklesem nezabývá. "Zdá se, že její jedinou strategií je relativně klidně s minimem jakýchkoliv otřesů dožít do parlamentních voleb v roce 2014," prohlásil bývalý prezident na adresu vlády, které podle něj chybí jasná ekonomická koncepce. Exprezident míní, že škrty samy o sobě nevedou k růstu. Kritiku si od Klause vysloužila i opozice, která je podle něj destruktivní.

Klaus dospěl k názoru, že čtvrt století po pádu komunismu se ekonomický systém v ČR stále víc stává systémem politickým. Je stále méně spravedlivý a méně sociální, uvedla bývalá hlava státu. V Česku selhal státem deformovaný trh, dodal.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy