Nečas vrací úder: Klausovi se reformy nepovedly

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 5. 2013 8:03
Kritika všeho a všech není můj program, odpověděl také exprezidentovi premiér Nečas
Petr Nečas na summitu v Bruselu
Petr Nečas na summitu v Bruselu | Foto: Reuters

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus kritizoval nad posledními čísly o vývoji HDP vládu Petra Nečase. Zprávy o propadu české ekonomiky ukazují, že může jít o trvalejší tendenci, nikoliv o krátkodobý výkyv, který je třeba pouze přečkat, až sám odezní, uvedl dnes na přednášce na Vysoké škole ekonomické. 

Vláda podle něho nedává najevo, že si je vážnosti situace vědoma a že s ní chce něco dělat. Klaus se vyslovil pro radikální změny. Na přednášce uvedl, že ho stav české ekonomiky v porovnání s jinými srovnatelnými zeměmi značně znepokojuje.

"Podle mého názoru se jedná o evidentní trend, který má minimálně střednědobý charakter. A mnohé nasvědčuje tomu, že má v sobě prvky, které naznačují, že se může jednat o tendenci trvalejší," prohlásil na akademické půdě Klaus, podle něhož je v zemi nutná hluboká změna a transformace systému. To musí politici lidem vysvětlit a nebude to snadné a bezbolestné východisko, míní. "Ani tyto změny nemohou vést k okamžitému růstu. Začít se s nimi mělo ale už včera," uvedl.

Vzpomínka na pád

Proti kritice se premiér Petr Nečas ohradil. "Václav Klaus jako bývalý premiér dobře ví, jaké to je vládnout v křehké koaliční vládě a jak obtížné je prosazovat hluboké reformy. Jemu to tehdy koaliční partneři neumožnili," uvedl s odkazem na Klausovu premiérskou zkušenost, která skončila pádem vlády po měnové a politické krizi v roce 1997. 

Ekonomický a politický program vlády oceňují podle Petra Nečase zahraniční trhy zvýšením ratingu a nejnižšími úroky státních dluhopisů v historii České republiky. "Kritika všeho a všech není můj program," vzkázal bývalému prezidentovi premiér.

Selhal trh

Český hrubý domácí produkt podle odhadů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Důvodem prohlubujícího se poklesu v posledním čtvrtletí byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Výsledek je výrazně horší, než čekali analytici. ČSSD a odbory uvedly, že za poklesem jsou také chybné kroky vlády.

Klausovi se zdá, že se vláda v "iracionální politické situaci" ani poklesem nezabývá. "Zdá se, že její jedinou strategií je relativně klidně s minimem jakýchkoliv otřesů dožít do parlamentních voleb v roce 2014," prohlásil bývalý prezident na adresu vlády, které podle něj chybí jasná ekonomická koncepce. Exprezident míní, že škrty samy o sobě nevedou k růstu. Kritiku si od Klause vysloužila i opozice, která je podle něj destruktivní.

Klaus dospěl k názoru, že čtvrt století po pádu komunismu se ekonomický systém v ČR stále víc stává systémem politickým. Je stále méně spravedlivý a méně sociální, uvedla bývalá hlava státu. V Česku selhal státem deformovaný trh, dodal.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy