reklama
 
 

Nečas: Pussy Riot nejsou žádné bojovnice za svobodu

27. 5. 2013 15:28
Podle ruských médií dal premiér najevo chladný postoj k dodržování lidských práv

Moskva - Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot nejsou žádnými bojovnicemi za svobodu a lidská práva. Zneuctily pravoslavný chrám a byly za to - byť příliš přísně - potrestány.

Na tiskové konferenci v budově českého velvyslanectví v Moskvě to v pondělí podle rozhlasové stanice Rádio Svoboda prohlásil český premiér Petr Nečas (ODS).

Novináři by podle něj neměli vytvářet falešné modly.

Šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja gazeta Vitalij Jaroševskij na tiskové konferenci připomněl Nečasův výrok z loňského září o tom, že podpora tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či aktivistkám Pussy Riot může ohrozit český export. Tato premiérova slova loni kritizoval i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Pan Nečas se zachmuřil, ale potvrdil své dřívější prohlášení," píše na svém webu Rádio Svoboda.

Zákaz vstupu do EU korupčníkům 

Další dotaz ruských opozičních novinářů se týkal hypotetického zákazu vstupu do Evropské unie, který by mohl být vyhlášen vůči ruským korupčníkům a lidem, kteří v Rusku porušují lidská práva.

Nečas podle rozhlasové stanice prohlásil, že rozhodnutí podle vzoru takzvaného Magnitského zákona se nemohou přijímat na národní úrovni, ale koordinovaně ve všech zemích Evropské unie.

Magnitského zákonem, který vystavuje sankcím ruské činitele zodpovědné za údajné porušování lidských práv, americký Kongres koncem loňského roku reagoval na kauzu ruského právníka a auditora Sergeje Magnitského, který v roce 2009 za nevyjasněných okolností zemřel ve vazební věznici.

Magnitskij před smrtí upozorňoval na rozsáhlé případy defraudací v ruské státní správě a podle obhájců byl v cele ubit k smrti.

Na námitku šéfredaktora rozhlasové stanice Kommersant-FM Konstantina Eggerta, že sankce proti Rusku může vyhlásit i jednotlivá země, Nečas podle Rádia Svoboda odpověděl, že česká vláda je pro ulehčení vjezdu Rusů do Evropy.

"To v žádném případě nelze označit za odpověď na otázku," píše Rádio Svoboda.

Pussy Riot ve vězení:

Český premiér pak řekl, že je pro respektování lidských práv, což dokázalo i jeho setkání s představiteli ruských neziskových organizací.

Toto setkání se ale omezilo na krátkou formální besedu s několika ochránci lidských práv, kteří českému premiérovi vyprávěli o pronásledování nevládních organizací a které Nečas politoval, píše Rádio Svoboda s odkazem na nejmenované očité svědky.

Svoboda: Havel přijímal utečence

Rádio Svoboda připomíná, že bývalý český prezident Václav Havel stál o to, aby Česko přijímalo politické utečence, kteří se chtěli ukrýt před "pronásledováním Putinova režimu".

Petr Nečas na dotaz Rádia Svoboda řekl, že Česká republika speciální program pro přijímání politických emigrantů z Ruska nemá. Každý uprchlík může dokázat své právo na azyl individuálně.

"Celým svým chováním dával předseda české vlády najevo, že nadbytečná pozornost k tématu lidských práv může poškodit ekonomické vztahy Česka a Ruska. Kritika českého ministerstva zahraničí ani ochránců lidských práv nebyla marná," uvádí Rádio Svoboda.

autor: ČTK | 27. 5. 2013 15:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama