Návraty v ČSSD: Po kakaové aféře se vrací Kraus

Martina Machová Martina Machová
16. 6. 2009 16:45
Ke své "kakaové" aféře se zatím vyjadřovat nechce
Bývalý poslanec z Liberecka Michal Kraus mluví s hejtmanem z jižní Moravy Michalem Haškem v pražských kuloárech.
Bývalý poslanec z Liberecka Michal Kraus mluví s hejtmanem z jižní Moravy Michalem Haškem v pražských kuloárech. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Někdejší známá tvář sociální demokracie - jeden z kdysi nejvlivnějších lidí sněmovny - Michal Kraus by se po letech v ústraní rád vrátil do vysoké politiky.

Muž, který byl nucen odejít po takzvané kakaové aféře, figuruje v návrhu krajské volební kandidátky na třetím místě. Pořadí už posvětil krajský výkonný výbor ČSSD, definitivně má být schváleno tuto sobotu.

Právě tři lidé z kandidátky ČSSD byli v minulých volbách do sněmovny zvoleni. Nedostali se tam však podle pořadí určeného stranou, protože z pátého místa postoupil díky téměř pěti tisícům preferenčních hlasů někdejší mistr ve skoku na lyžích Pavel Ploc. Ten se má tentokrát stát jedničkou kandidátní listiny.

Jako dvojka za ním je navržen někdejší boss hornických odborů Cyril Zapletal a za nimi je právě bývalý předseda poslaneckého klubu socialistů Kraus.

V řadách sociální demokracie jde o další možný návrat kdysi vlivného politika. Na páté místo pražské kandidátky byl totiž dnes schválen někdejší první náměstek Grossova ministerstva vnitra Petr Ibl. 

Změna není na obzoru

Bývalý poslanec Michal Kraus s fotbalovým bafuňářem Miroslavem Peltou.
Bývalý poslanec Michal Kraus s fotbalovým bafuňářem Miroslavem Peltou. | Foto: Ondřej Besperát

I když liberecká kandidátka potřebuje ještě posvěcení od zmíněné krajské konference a pak i od ústředního výkonného výboru, měl by Michal Kraus v popředí zůstat.

"Myslím si, že se to výrazně měnit již nebude," odhaduje dění na kandidátce za Liberecko během sobotní konference místní krajský šéf a nový europoslanec Robert Dušek.

Pokud by tedy socialisté dosáhli ve volbách stejných výsledků jako minule a pokud by někdo nepřekvapil jako zmíněný Pavel Ploc, měl by Kraus zvolení jísté.

A to ještě socialisté pomýšlejí na lepší výsledek. "Jsme optimističtí. Pokud bychom vyhráli volby a měli čtyři mandáty, tak bychom byli spokojení," uvedl Dušek.

Infobox

Kakaová aféra v kostce

  • Podnikatel František Rigo, muž obviněný z korupce, v MF Dnes uvedl, že v roce 2001 odjel s Michalem Krausem do africké Ghany, neboť politik hledal způsob, jak investovat patnáct miliónů dolarů, jež dostal jako úplatek.
  • "Investicí" měla být podle Riga privatizace továrny na zpracování kakaových bobů. Rigo uvedl, že Kraus nakonec do společného projektu neinvestoval - protože prý zmíněný "úplatek za zakázku" nedostal.
  • Kraus oproti tomu tvrdil, že do Ghany s Rigem odjel jako turista a neměl tam žádné poslání. Připustil přitom, že se na místě zúčastnil několika jednání a sešel se i s tamním ministrem financí.
  • "Pan Rigo mě seznámil s tím, že hodlá uzavřít obchod na vývoz kakaa. Pokud by se obchod uskutečnil, skýtal by pro celou republiku řadu možností. To mě zaujalo. Podpisu smlouvy jsem se ale účastnil pouze jako svědek. K obchodu jsem neměl žádný vztah," uvedl před lety exposlanec.
  • Smlouvu však podepsal jako ředitel. "Při podpisu to byla taková euforie, a když jsem řekl, že nemám žádnou funkci, řekli mi, ať napíšu ředitel. Pokud jsem tím udělal nějakou chybu, omlouvám se za ni," obhajoval se po vypuknutí aféry.
  • Proč se však vůbec s kontroverzním podnikatelem spojoval, nedokázal vysvětlit.
  • Policie jeho případ vyšetřovala, ale odložila ho, aniž cokoli dokázala.

Nejsem optimistou

Sám Michal Kraus se k možnému návratu do politiky příliš vajadřovat nechce. Nezvedá mobilní telefon a reaguje jen SMS zprávou.

Deník Aktuálně.cz se ho chtěl zeptat, co stojí za jeho rozhodnutím vrátit se na půdu parlamentu. A také na to, zda jeho předchozí kauzy mohou kandidaturu ovlivnit nebo čím se po odchodu z veřejného života zabýval.

"Váš zájem mne velmi těší, ale vaše otázky jsou poněkud předčasné. Proces nominace ještě není u konce a moje případná nominace ještě není schválena. Vyčkejme," napsal exposlanec.

Při zmínce, že jeho šance získat poslanecký mandát nejsou zanedbatelné, odepsal: "Váš optimismus nesdílím."

Aféra Kakao

Michal Kraus musel opustit politiku kvůli aféře s investicemi do africké továrny na zpracování kakaových bobů.

Vypukla v lednu 2006, když v deníku Mf Dnes obvinil Krause z korupce František Rigo, muž pravomocně odsouzený za stomilionový bankovní podvod.

Kraus se hájil, ale některé okolnosti kauzy nedokázal vysvětlit. Policie ho podezřívala, že se dopustil podvodu, praní špinavých peněz a korupce. Po dvou letech, tedy v lednu 2008 vyšetřování zastavila a případ odložila.

Kraus kvůli obviněním zprvu odstoupil téměř ze všech veřejných funkcí a pak před minulými volbami do sněmovny vzdal i pozice lídra za Liberecký kraj.

V dubnu 2007 se pak Michal Kraus vrátil do předsednictva ČSSD, tedy do širšího vedení strany. Jiří Paroubek tehdy novinářům řekl, že pokud bude Krausova "pseudoaféra" brzo uzavřena, nic nebrání tomuto politikovi v dalším kariérním postupu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy