Nástupcem Pospíšila bude místopředseda ODS Pavel Blažek

Domácí Domácí
2. 7. 2012 12:20
Prezident Václav Klaus ho jmenuje v úterý v deset hodin dopoledne
Pavel Blažek na loňském snímku.
Pavel Blažek na loňském snímku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus v úterý jmenuje nového ministra spravedlnosti. Úřad vlády během pondělního dopoledne potvrdil, že jím bude další z místopředsedů ODS Pavel Blažek.

Jeho předchůdce, Jiřího Pospíšila, prezident na návrh premiéra Petra Nečase odvolal minulý týden.

Nového ministra prezident jmenuje rovněž na návrh premiéra Nečase, a to v úterý 3. července v 10 hodin dopoledne na Pražském hradě.

„Vážím si důvěry premiéra a předsedy ODS, který se rozhodl nominovat mne na post ministra spravedlnosti," reagoval Blažek s tím, že se k celé situaci vyjádří až po svém jmenování.

Pospíšil skončil ve funkci ministra spravedlnosti ve středu 27. června. Nečas jeho odvolání zdůvodnil údajnou neschopností rozpočtově a manažersky zvládnout resort. Pomyslnou poslední kapkou prý bylo navýšení rozpočtu v kapitole vězeňství.

Poté, co vyšlo najevo, že Pospíšil měl na stole návrh na jmenování státní zástupkyně Lenky Bradáčové na post pražské vrchní státní zástupkyně, začaly být premiérovy motivy široce zpochybňovány. Nečas opakuje, že o návrhu při Pospíšilově odvolávání nevěděl.

V souvislosti s ministerským postem se spekulovalo i o dalších jménech. "Je možné, že to bude někdo z dvojice pan Benda nebo pan Volák," reagoval na konci června na dvě tehdy nejčastěji skloňovaná jména exministr Pospíšil.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy