Pospíšil končí. Nečasova důvěra klesla pod bod mrazu

Domácí Domácí, Jakub Novák
27. 6. 2012 15:55
Prezident Václav Klaus tak vyhověl návrhu premiéra Petra Nečase
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Václav Klaus odvolal ve středu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Vyhověl tak návrhu premiéra Petra Nečase.

"Měl jsem dnes ráno krátký rozhovor s panem premiérem. Bylo mi sděleno, že za mým odvoláním jsou ekonomické důvody - nedávno jsme žádali o navýšení financí pro vězeňskou službu," řekl Pospíšil pro Aktuálně.cz.

Premiér Petr Nečas na dopoledním brífinku mluvil o rozpočtových požadavcích Pospíšilova resortu, které odmítl akceptovat. "Mělo to demoralizující účinek na celou vládu," řekl Nečas s tím, že jeho důvěra v ministra "klesla pod bod mrazu".

Rozpočtová kompetence ministra je podle premiéra nade vše. 

Pospíšil s tímto odůvodněním ale nesouhlasí. "Rozpočet nám byl navýšen a do konce roku bychom s ním bez problémů vyšli," vysvětluje.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chtěl do čela vrchního státního zastupitelství povýšit nekompromisní ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou. Ta tento záměr Aktuálně.cz potvrdila.

K návrhu Bradáčové se vyjádřil i odvolaný ministr Pospíšil. "Do vedení VSZ v Praze byla navržena Lenka Bradáčová a já jsem avizoval ochotu návrhu vyhovět," reagoval.

Nečas tvrdí, že důvody jsou jiné. Předseda vlády kritizoval Pospíšilův postup v rámci restrukturalizace justice v minulých letech. "Kroky, které měly být učiněny, učiněny nebyly, anebo s velkým zpožděním," řekl k tomu Nečas.

O tom, jaké byly skutečné důvody odvolání, nyní Pospíšil nechá spekulovat novináře. "Chci odejít s noblesou, celou dobu výkonu své funkce jsem se snažil o určitou politickou kulturu, a proto teď nebudu bouchat dveřmi," dodává Pospíšil.

Pospíšilovo odvolání by nemělo ohroit budoucnost novely zákona o státním zastupitelství. Vládní protikorupční výbor se mu věnoval na úterním jednání.

"Návrh byl na výboru schválen. Doufám, že jeho příprava bude pokračovat dál," říká šéfka výboru vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Nástupce bude znám za týden

Premiér Petr Nečas uvedl, že nový ministr spravedlnosti by měl být znám do týdne. Post by měl znovu obsadit člen ODS.

Ihned se tak začalo spekulovat o tom, že novým ministrem by se mohl stát Pospíšilův náměstek Daniel Volák z ústecké ODS, která ve vládě po odchodu Petra Gandaloviče nemá zastoupení, nebo předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS).

"Byl-li jsem já odvolán, že nemám dostatek financí pro agendu vězeňství, kterou řídil právě pan Volák, tak by jeho jmenování byl paradox. Ale nechci ho podkopávat, nechci se chovat hystericky," řekl Aktuálně.cz Pospíšil. Obratem ale dodal, že nabídka kandidátů z řad ODS není velká.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kvalifikací ´´v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy