Na kongres ODS přijedou Čunek, Bursík a Kalousek

Jakub Antoš
3. 12. 2008 16:07
Předsedy ČSSD a KSČM strana nepozvala
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Víkendový volební kongres ODS navštíví předsedové obou koaličních stran - Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Martin Bursík (SZ). Výhra či prohra Mirka Topolánka ve stranickém klání rozhodne i o jejich vládních kariérách. Topolánkův vyzývatel, pražský primátor Pavel Bém, se netají tím, že by místo trojkoalice prosazoval menšinovou vládu ODS.

"Pozvánky již odešly a oba předsedové svoji účast potvrdili. Samozřejmě nikoho z ČSSD ani od komunistů jsme nepozvali," říká mluvčí ODS Milan Bouška.

Topolánka podpoří i Kalousek

Co bude obsahem jejich poselství, nechtějí partajní šéfové prozradit. "Na to si musíte počkat do soboty," odpověděl vicepremiér Čunek.

Mimořádným hostem vysočanského kongresu bude také lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Správce státní pokladny bude na sjezdu obhajovat vládní reformy financí, které se v největší vládní straně nesetkaly vždy jen s pochopením.

Poslanec Vlastimil Tlustý a jeho stoupenci reformy kritizují jako nedostatečné, podle jejich názoru se jimi ODS vzdálila svému programu.

Delegáty přijedou pozdravit i hosté ze zahraničí. Nejvýznamnějším hostem bude chorvatský ministerský předseda Ivo Sanader. Dalšími pak zástupce Britské konzervativní strany Mark Francois a zahraničněpolitický poradce tureckého premiéra Egemen Bagis.

Přijede Klaus?

Spekulace vznikají kolem účasti prezidenta republiky Václava Klause. Zda se prezident zúčastní, či ne, se straníci dozvědí zřejmě až na poslední chvíli.

Hradní kancelář oficiálně nic nepotvrdila, ale ani nevyloučila. Lidové noviny přesto ve čtvrtek přinesly informaci, že Klaus už má projev napsaný a kongresu se zúčastní.

Deník se opírá o nejmenované zdroje, pravděpodobně z Evropského parlamentu.

"Podle mých informací na kongres přijede v sobotu. Zdrží se ale jen krátce, aby přednesl projev plný štiplavých narážek na předsedu Topolánka. Pak v rychlosti kongres opustí," řekl Lidovkám jeden ze zdrojů.

"Také jsem to slyšel, ten projev už má prý vesměs napsaný a nyní ho jen cizeluje a precizuje," dodal další.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 35 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy