Mateřskou stihnou poslanci zvýšit 10 dní před volbami

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
13. 5. 2010 10:58
Poslední řádná schůze sněmovny projedná mateřskou, regulaci lobbingu i přímou volbu prezidenta
Miroslava Němcová
Miroslava Němcová | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zvýšení mateřské na úroveň loňského roku má šanci do voleb projít.

ČSSD dnes na organizačním výboru sněmovny prosadila program květnové poslanecké schůze. Právě na ní chce přehlasovat veto prezidenta proti navýšení mateřské.

Původně se už s květnovou schůzí sněmovny nepočítalo. ČSSD o ní začala mluvit až ve chvíli, kdy bylo jasné, že bez ní už sněmovna nestihne přehlasovat Klausovo veto.

Problém s mateřskou se ostatně týká jen letoška. Od ledna 2011 by se na původní úroveň vrátila automaticky.

Předvolební klání

Kromě toho ale ČSSD prosadila do programu ještě tři další své body: zákon o regulaci lobbingu, protikorupční balíček a ústavní zákon o přímé volbě prezidenta.

"Byli jsme ochotni podpořit zařazení jen vetovaných zákonů," řekl po schůzi organizačního výboru předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. "Ale sociální demokracie vnutila do pořadu i své předvolební sliby. Jiří Paroubek to ostatně předjímal - bude to volební kampaň na půdě Poslanecké sněmovny."

Zasedání výboru bylo neveřejné, program navržený ČSSD ale podpořili komunisté.

"A podle počtu hlasů i lidovci," řekl Aktuálně.cz předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Lidovcům se ostatně podařilo zařadit také svůj bod - zákon o obecně prospěšných společnostech."

Definitivní tečka za touto sněmovnou...

Poslední řádnou schůzí před volbami sněmovní maraton skončí. ČSSD už mimořádné schůze prosazovat nebude.

"Není to nutné, své body jsme dostali na program řádné schůze," prohlásil předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Poslanci nebudou už pokračovat v přerušené mimořádné schůzi o situaci ve zdravotnictví, kterou prosadila ČSSD.

"Kolegové už v ní pokračovat nechtějí," upřesnila první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). "Nebude se ukončovat ani rušit. Prostě nebude."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy