Malé země to nyní mají v EU těžší, míní Schwarzenberg

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 10. 2011 18:11
Český ministr zahraničí na přednášce v Londýně komentoval dopad lisabonské smlouvy
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: Jan Langer

Londýn - Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se vliv malých členských zemí v Evropské unii po přijetí lisabonské smlouvy zmenšil.

Na přednášce v institutu Chatham House v Londýně Schwarzenberg ve čtvrtek také vyslovil obavu z důsledků dvourychlostní Evropy, tedy různého vývoje a rozhodování zemí eurozóny a ostatních členů unie.

Pode Schwarzenberga Evropa lisabonskou smlouvu ještě nestrávila a hledá novou rovnováhu, jak mezi evropskými institucemi, tak mezi institucemi a státy a také mezi jednotlivými členskými zeměmi. Český ministr se domnívá, že větší státy získaly po jejím přijetí větší vliv.

Malé země tak prý například oslabil menší význam rotujícího předsednictví unie plynoucí z lisabonské smlouvy. Také rozšíření až na 27 členů vedlo k tomu, že jsou řady dlouhých schůzek, ale nakonec často rozhodují třeba jen dvě země, řekl Schwarzenberg, "takže je neustálé napětí mezi legitimitou a efektivitou".

Dal najevo obavy z důsledků dvourychlostní Evropy, konkrétně vývoje zemí eurozóny a ostatních států unie, které by podle něj mohly být ponechány stranou. "Když se jede dlouho v pomalejším pruhu, tak může nastat pokušení, že se vyjede z dálnice. Nebo, že vás někdo vystrčí," dodal Schwarzenberg.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy