Lékaři se bojí o slíbené platy. Hegerovi dali ultimátum

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 10. 2011 12:50
Ministr má na vyjádření dva týdny. Pokud to situaci nevyřeší, plánují odbory protest
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékařské odbory začaly v pátek před budovou ministerstva zdravotnictví odpočítávat čas, který daly ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) na vyjádření, zda dodrží slib a příští rok se platy zdravotníků zvednou.

Doba vyprší v noci ze 4. na 5. listopadu. Pokud by odboráři nedostali kladnou odpověď, chtějí "se svých práv rozhodně domoci". Řekl to šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle mluvčího ministerstva Heger slib splní.

Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů.

"Já pořád chci věřit, že pan ministr je čestný člověk a závěry memoranda splní," uvedl Engel. Pokud by se zdravotníkům platy neměly zvednout, připravily odbory plán akcí. Představí ho v pondělí. O výpovědích je předčasné mluvit, řekl Engel.

Na Palackého náměstí postavili v pátek odboráři figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje hrozbu ochodu lékařů a sester z českých a moravských nemocnic. Je na ní digitální počitadlo, které odečítá zbývající čas. Při spuštění dnes v 10:30 na něm bylo 1,258.155 sekund.

"Chceme využít posledního času před vydáním úhradové vyhlášky. Z ministerstva zaznívají protichůdné informace o zvyšování platů. Pan ministr má dva týdny na to, aby se jasně a konkrétně vyjádřil," řekl Engel. Varoval, že napětí v nemocnicích vzrůstá, odboráři chtějí mít jistotu, že memorandum splněno bude.

Figuríně po boku stáli rentgenolog Martin Mašek z nemocnice Bulovka a zdravotní sestra Blanka Vycpálková z vinohradské nemocnice.

Ministr první část jarního memoranda splnil, letos lékařům tarifní platy stouply o 5000 až 8000 korun měsíčně. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň připomněl, že reálně stouply příjmy lékařů až o 20 procent. Příští rok by měly stoupnout platy o deset procent nejen lékařům, ale všem zdravotníkům.

Ministr ale už připustil, že ne všechny nemocnice budou peníze na navýšení platů mít. Tento týden řekl, že "zohlední" navýšení platů a DPH v úhradové vyhlášce.

Peníze dostanou nemocnice a odboráři se obávají, že je ředitelé do platů zaměstnanců nedají. Engel připomněl, že memorandum podepsaly odbory s Českou republikou, ne s nemocnicemi, proto mají být peníze na platy ve vyhlášce přesně vymezeny, nemá to být na vůli ředitelů nemocnic.

Podle mluvčího ministra by své sliby kromě Hegera měli plnit i odboráři. Zavázali se, že budou podporovat reformy, což nedělají, podotkl Sršeň. Dodal, že by sami také měli usilovat o vyšší efektivitu ve zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy