Lékaři se bojí o slíbené platy. Hegerovi dali ultimátum

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 10. 2011 12:50
Ministr má na vyjádření dva týdny. Pokud to situaci nevyřeší, plánují odbory protest
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékařské odbory začaly v pátek před budovou ministerstva zdravotnictví odpočítávat čas, který daly ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) na vyjádření, zda dodrží slib a příští rok se platy zdravotníků zvednou.

Doba vyprší v noci ze 4. na 5. listopadu. Pokud by odboráři nedostali kladnou odpověď, chtějí "se svých práv rozhodně domoci". Řekl to šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle mluvčího ministerstva Heger slib splní.

Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů.

"Já pořád chci věřit, že pan ministr je čestný člověk a závěry memoranda splní," uvedl Engel. Pokud by se zdravotníkům platy neměly zvednout, připravily odbory plán akcí. Představí ho v pondělí. O výpovědích je předčasné mluvit, řekl Engel.

Na Palackého náměstí postavili v pátek odboráři figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje hrozbu ochodu lékařů a sester z českých a moravských nemocnic. Je na ní digitální počitadlo, které odečítá zbývající čas. Při spuštění dnes v 10:30 na něm bylo 1,258.155 sekund.

"Chceme využít posledního času před vydáním úhradové vyhlášky. Z ministerstva zaznívají protichůdné informace o zvyšování platů. Pan ministr má dva týdny na to, aby se jasně a konkrétně vyjádřil," řekl Engel. Varoval, že napětí v nemocnicích vzrůstá, odboráři chtějí mít jistotu, že memorandum splněno bude.

Figuríně po boku stáli rentgenolog Martin Mašek z nemocnice Bulovka a zdravotní sestra Blanka Vycpálková z vinohradské nemocnice.

Ministr první část jarního memoranda splnil, letos lékařům tarifní platy stouply o 5000 až 8000 korun měsíčně. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň připomněl, že reálně stouply příjmy lékařů až o 20 procent. Příští rok by měly stoupnout platy o deset procent nejen lékařům, ale všem zdravotníkům.

Ministr ale už připustil, že ne všechny nemocnice budou peníze na navýšení platů mít. Tento týden řekl, že "zohlední" navýšení platů a DPH v úhradové vyhlášce.

Peníze dostanou nemocnice a odboráři se obávají, že je ředitelé do platů zaměstnanců nedají. Engel připomněl, že memorandum podepsaly odbory s Českou republikou, ne s nemocnicemi, proto mají být peníze na platy ve vyhlášce přesně vymezeny, nemá to být na vůli ředitelů nemocnic.

Podle mluvčího ministra by své sliby kromě Hegera měli plnit i odboráři. Zavázali se, že budou podporovat reformy, což nedělají, podotkl Sršeň. Dodal, že by sami také měli usilovat o vyšší efektivitu ve zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy