Kolik berou senátoři? Dozvíte se to za 28 tisíc korun

Martina Machová Martina Machová
28. 2. 2011 5:00
Kancelář Senátu tak vyúčtovala žádost o informace, kolik dostávají zákonodárci k platu
Senátoři na první schůzi po loňských volbách. Přehled, kolik berou, si nechají jejich úředníci nemravně zaplatit
Senátoři na první schůzi po loňských volbách. Přehled, kolik berou, si nechají jejich úředníci nemravně zaplatit | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chcete znát skutečné příjmy senátorů? Můžete to mít, ale sami si nejdřív připravte peněženku.

Za informace, v jaké míře a v jaké výši užívají senátoři takzvané náhrady za cestovné, asistenty, kanceláře a bydlení, které berou vedle svého platu, si totiž kancelář Senátu účtuje desetitisíce.

Deník Aktuálně.cz zná přesnou částku. Data o náhradách za posledních šest let (jedno volební období horní komory) mu senát vyúčtoval na 27 840 korun.

Kdyby o něco takového žádal kdokoli z voličů, byla by to pro většinu těžko zaplatitelná částka. Aktuální průměrná mzda v České republice činí 23 665 korun.

Nesmysl, řekl autor zákona

Experti zabývající se dostupností úředních údajů míní, že jde o případ obstrukce zákona o svobodném přístupu k informacím. Jejich pobouření je o to větší, že se ho dopouští právě horní parlamentní komora.

"Výše požadované částky je nesmyslná," uvedl autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek.

"Je to přehnané," přidává někdejší místopředseda České národní rady a politolog Václav Žák. "Zprvu to dělaly úřady, když zákon o přístupu informací začal platit. Bránily se právě takovými hausnumery. Pak to utichlo, nechápu, z jakého důvodu se Senát k něčemu podobnému vrací," dodává.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blogy Václava Žáka na Aktuálně.cz

Návod na obstrukci

Jak vysvětlují skoro třicetitisícovou cenu v Senátu?

Od počátku tvrdí, že dohledat informace, kolik peněz senátorům každý měsíc posílají, je náročné.

"Musíme jít do faktur zpětně za 6 let. Bude to složité," varoval někdejší mluvčí Senátu Petr Kostka, už když ho redakce Aktuálně.cz loni na podzim o údaje požádala. "Cena bude účtována podle toho, kolik bylo skutečně vynaloženo pracovních hodin za vypracování informace," uvedl a odhadl, že požadovaná dáta budou úředníci horní komory hledat zhruba 76 hodin.

První nástřel ceny za informace tak 26 448 korun, ale nakonec prý úředníkům trval přehled senátorských náhrad 80 hodin a kancelář Senátu poslala fakturu na zmíněných 27 840 korun.

Patnáct listů s barvičkami

Deník Aktuálně.cz nakonec za uvedenou částku dostal informace na patnácti listech. Senátoři na nich byly odlišeni barvami - podle toho, kdy byli zvoleni. Senát se totiž pravidelně po třetinách obměňuje po dvou letech.

A když redakce Aktuálně.cz zažádala také o informace v digitální podobě, ani po několika dnech urgování nic nedostala.

Stejně jsme zprvu neuspěli s žádostí o přesnější rozpis prací, které si horní komora nechala zaplatit. Tedy - abychom například mohli rozšifrovat, kolik hodin zabralo úředníkům vyhledávání informací, nebo zda byly některé přístupné elektronicky.

Až později Senát dodal doplňující informace. Doba potřebná k vyhledání informací byla prý vyšší než účtovaných 80 hodin. Do výsledné částky si Senát naúčtoval ruční hledání v archívech, kde sbíral informace za období 2005 až 2006. Zpoplatněno bylo však i hledání v elektronických databázích.

"Kontrola věcná, číselná a logická vypracovaných přehledů včetně grafické úpravy zpoplatněny nebyly," dodala současná senátní mluvčí Pavlína Heřmánková, která výše citovaného Petra Kostku v mezidobí ve funkci nahradila.

Nemravnost nade vše

Zmíněné vysvětlení úředníků horní komory však obhájce práva na informace vůbec nepřesvědčilo. Částka, kterou Senát žádá je podle nich nemravná.

"Domnívám, že instituce jako je komora parlamentu by měla poskytovat tento typ informací, tedy výši veřejných prostředků vydaných jednotlivými senátory, rutinně a zcela bez požadování nějakých úhrad," míní Oldřich Kužílek.

Žádost o informace podaná Aktuálně.cz totiž podle něho ukazuje, že Senát buď nemá přehled, kam peníze z veřejných rozpočtů putují, nebo jde o záměrnou obstrukci.

Draze placený úředník

Oldřich Kužílek pak našel ještě další nesrovnalosti.

Podle nařízení vlády vztahujícího se k zákonu o svobodném přístupu informací, mohou úřady vyžadovat zaplacení jen za mimořádně náročné vyhledávání.

"Povinný subjekt stanoví v sazebníku hodinové sazby odvozené z nákladů na platy, případně mzdy a z ostatních osobních nákladů spojených s mimořádně rozsáhlým vyhledáním informací," píše se v dokumentu.

Senát si za takové vyhledávání účtuje 348 korun za hodinu. Znamenalo by to, že celkový plat člověka, který údaje vyhledával je měsíčně 55,7 tisíc korun. (pozn. red. Aktuálně.cz počítá s měsíčním úvazkem 160 hodin).

Podle kanceláře Senátu se na vyhledávání údajů podílelo pět úředníků. Jaký mají plat, to senát rovněž nesdělil.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 40 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 58 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy