Senát šetřit nehodlá, bude mít 5 místopředsedů

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 11. 2010 10:57
Předsedou Senátu se stal Milan Štěch, stal se vůbec prvním levicovým šéfem komory
Nový předseda senátu Milan Štěch
Nový předseda senátu Milan Štěch | Foto: Ludvík Hradilek

Praha Senát, který se poprvé od podzimních voleb sešel v novém složení - tedy s nadpoloviční převahou sociálně demokratických senátorů - zvolil ve středu podle dohod svým předsedou bývalého šéfa odborů Milana Štěcha (ČSSD).

Poprvé v historii Senátu tak stanul v čele horní komory vysloveně levicový politik.

"Zeštíhlení" od nás nečekejte

V tuto chvíli se volí jeho zástupci. Podle dosavadních domluv se prvním místopředsedou stane dosavadní předseda komory Přemysl Sobotka (ODS) a občanští demokraté budou mít ještě jednoho místopředsedu - Alenu Palečkovou.

Vítěz podzimních voleb - ČSSD - má mít kromě předsedy horní komory také dva místopředsedy - Alenu Gajdůškovou a Zdeňka Škromacha.

Kroužek místopředsedů Senátu doplní ještě Petr Pithart za KDU-ČSL. Vedení Senátu tak oproti sněmovně nezeštíhllí, zůstane všech pět místopředsedů.

Volby proběhly hladce, politické strany se na vedení Senátu dohodly už před v půlce listopadu - jen s výhradou TOP 09, která nemá ve vedení Senátu zastoupení.

O předsedovi Senátu bylo ale rozhodnuto už dávno předtím, když Milana Štěcha krátce po podzimních volbách nominovala ČSSD, která si z titulu vítěze nárok na tento post nárokovala.

Začátek "nového" Senátu ovšem tentokrát poznamenaly spory, ústavní stížnost a demonstrace před sídlem horní komory. Senát totiž ještě narychlo schválil vládní úsporné zákony ve starém složení, přestože novým senátorům vznikl mandát už dnem zvolení. Dva noví senátoři proto takto schválené zákony napadli.

Slabost "prvního senátora"

Předseda Senátu je typickou reprezentativní funkcí. Je to dané i výrazně slabším postavením horní parlamentní komory oproti té dolní.

Formálně je sice "první senátor" po prezidentovi hned druhým nejvyšším ústavním činitelem, praktický vliv na chod státu ale nemá. Ostatně ani to, že je skutečně druhou nejvýše postavenou osobou ve státě není nikde pevně zakotvené, je to jen ustálená protokolární zvyklost.

Nejmocnějším politikem je premiér, který je protokolárně naopak až čtvrtý, a postavení předsedy Senátu je výrazně slabší i vzhledem k předsedovi sněmovny. Ostatně ani společné schůze obou komor neřídí "první Senátor", ale "první poslanec".

A také v případě, že se republika ocitne z nějakého důvodu bez hlavy státu, pravomoci prezidenta si rozdělují premiér a předseda sněmovny. Na předsedu Senátu dojde řada jen v případě, že je sněmovna rozpuštěná.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy