Klaus oznámil, že nepodepíše zákon pro gaye a lesbičky

red dom
25. 6. 2008 16:44
Prezident ho ani nevrátil, takže zákon platí
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus vzkázal veřejnosti, že má i po dvou letech rezervovaný postoj k zákonu o registrovaném partnerství.

Svého tajemníka dnes pověřil oznámením, že nepodepíše zákon, který mění některá ustanovení související s partnerstvím gayů a lesbiček. Nechá však zároveň normu vstoupit v platnost.

"Nevyužije svého ústavního práva, aby ve lhůtě, která končí dnes, vrátil zákon poslanecké sněmovně," uvedl ve veřejném prohlášení Klausův tajemník Ladislav Jakl.

To znamená, že zákon začne platit bez podpisu prezidenta.

Pro prezidenta podle prohlášení zákon představuje "první z řady budoucích kroků, které prezident republiky očekával už v době, kdy vlastní zákon o registraci partnerů stejného pohlaví před dvěma lety poslanecké sněmovně vrátil".

"Tyto kroky dále povedou ke znepřehlednění rodinného práva a ke stavění svazků lidí stejného pohlaví do pozice blízké manželství. Tento postup prezident republiky nepodporuje a nehodlá se na něm podílet. Prezident republiky setrvává v názoru, že zatímco u manželství má stát důvody pro poskytování řady výhod a zvláštních podmínek, u svazku partnerů stejného pohlaví k tomu důvody nemá," vzkázal prezident veřejnosti.

Novela propojuje zákon o registrovaném partnerství,který byl schválen předloni s dalšími souvisejícími normami, např. se zákony o občanských průkazech, o matrikách nebo o pomoci v hmotné nouzi. Má třeba sjednotit rozsah dokladů předkládaných ke vstupu do registrovaného partnerství s rozsahem dokladů stanovených k uzavření manželství.

Uzavřít sňatek nebo registrované partnerství budou moci v ČR také cizinci,kterým hrozí vyhoštění nebo jsou v evidenci nežádoucích osob. Budou však muset předložit policejní potvrzení o oprávněnosti pobytu na českém území.

Na prezidentův postoj reagoval zástupce Gay a lesbické ligy Martin Strachoň. 

"Prezident jen znovu opakuje známá fakta, že je mu partnerství gayů a leseb trnem v oku. Přitom v případě tohoto zákona se jedná jen o doladění některých technických záležitostí, takže není důvod takto trucovitě deklarovat svůj nesouhlas. Nicméně i prezident si je zřejmě vědom, že by bylo příliš malicherné i tento zákon vetovat, a tak jej jen ponechává bez svého podpisu. Víc by od něj zřejmě nikdo znalý problematiky ani nečekal," řekl Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy