KDU-ČSL: Ekonomiku spasí unie a nás vaše hlasy

Jan Němec Jan Němec
20. 3. 2010 11:00
Máme lék na krizi a potřebujeme, abyste nás volili, přesvědčoval předseda KDU-ČSL
Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL
Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Čtěte také: ----------- * [Lidovci představí své sliby. Projdou do sněmovny?](http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=663787) * [Pecina vede pražské oranžové. Svoboda prchá do Hradce](http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=663034) * [Svoboda komplikuje ODS další triumf v Praze. Nyní uspěl](http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=663117)

Praha - Stojíme na křižovatce, víme, jak z krize, ale k tomu potřebujeme vaše hlasy. Tak oslovil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda nejen své spolustraníky, ale především televizní diváky (jeho projev vysílala ČT živě).

Přísun peněz z evropských fondů je pak podle něj hlavním lékem na českou krizi. Připustil, že malá a proexportně orientovaná ekonomika je vlastně závislá na tom, až se vzpamatují její ekonomicky silní partneři.

Víme, jak na to

Přesto se snažil voliče nalákat na nápady lidovců: evropské peníze vázat jen na vytváření nových pracovních míst, plnou podporu v nezaměstnanosti dávat jen tomu, kdo se zároveň rekvalifikuje a pružnější pracovní trh (ve shodě s ODS), ovšem v žádném případě nezavádět výpověď z práce bez udání důvodu.

Cyril Svoboda sliboval i tažení proti rozkrádání veřejných zakázek (neřekl ale, jak), slíbil snížení platů manažerů státních firem nebo majetková přiznání státních úředníků. A vytáhl osvědčenou lidoveckou kartu - tažení proti hazardu.

Pokud by ovšem ani tato opatření nezabrala, "je možné přistoupit k úpravě daní" (připomeňme, že ČSSD slibuje opět zavést progresivní daně).

Jsme na křižovatce?

Hned úvod jeho projevu zněl varovně: "Scházíme se ve zlomové chvíli. Rozhoduje se o charakteru naší demokracie a o budoucnosti naší země. Čeká nás zásadní slovo."

Podobná slova teď volič slyší i zleva od ČSSD, možná ještě silněji zprava od ODS. A prakticky před každými volbami.

Přesdeda lidovců se pak opřel i do Miroslava Kalouska, svého času předsedy KDU-ČSL, teď jednoho z lídrů nové strany TOP 09. Kalousek prý může za krizi - měl potřebná data, ale nic neudělal.

A stranou kritiky nezůstaly i mocné finanční a manažerské kruhy: "Skuteční vládci se pak scházejí na Štrbském plese, nebo v Toskánsku."

Potřebujeme vaše hlasy

Jako téměř pravidelný motic zazněla ve Svobodově projevu celkem třikrát žádost "potřebujeme vaše hlasy".

Ty lidovci skutečně potřebují, podle průzkumů, kterým ovšem nevěří, oscilují kolem hranice volitelnosti, kterou je 5 % nutných pro postup do sněmovny.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 31 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy