Kdo je v ODS lepší koncipient? Benda vydělal 93 tisíc

Martina Machová Martina Machová
6. 7. 2012 20:05
Jeho stranický kolega Ivan Langer před lety desetkrát více
Marek Benda
Marek Benda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci Marku Bendovi jen o vlásek unikl ministerský post, kdy byl prvním vážným adeptem na náhradníka po odvolaném šéfovi spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi.

Při pohledu na jeho majetkové přiznání, jež odevzdal ve sněmovně, se mu pak ani nepodařilo vyrovnat svého jiného stranického kolegu, někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Napsal o tom deník Insider.

Nevytížený Benda

Benda přiznal, že si jako advokátní koncipient ve známé kanceláři Toman, Devátý & partneři vydělal v roce 2011 93,1 tisíc korun.

Ivan Langer si ovšem již v roce 2005 dokázal přijít v advokátní kanceláři zpívajícího právníka Petra Pečeného na 996 tisíc korun za rok.

Co přesně odborník ODS na legislativu a "plzeňský JUDr". Marek Benda pro kancelář dělá, nejde zjistit. On sám nebere svůj telefon. Advokátní kancelář pak k výši vyplácené částky pouze uvedla, že poslanec Benda je méně vytížen než jiní koncipienti. V AK pracuje od ledna 2011.

Jen pro připomenutí, advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři například zastupovala někdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a exministra spravedlnosti Pavla Němce ve známé kauze "justiční mafie". Předchůdkyně Renaty Vesecké, v současnosti místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová se nakonec musela za své výroky omluvit a zaplatit náklady řízení.

AK Toman, Devátý & partneři se na svých stránkách dále chlubí i úspěšným zastupováním europoslance ODS Milana Cabrnocha ve sporu s Davidem Rathem, nebo vítězným tažením proti exposlanci Zdeňku Kořistkovi, alespoň v první fázi sporu.

Koncipient Chvojka

Nový advokát se rodí i v sociální demokracii. Odměnu za práci koncipienta do svého majetkového přiznání uvedl i socialista Jan Chvojka. Ten pro přípravu na případné advokátní zkoušky zvolil kancelář svitavského právníka Miloše Vízdala a pobírá zde roční odměnu 72 tisíc.

"Spolupracujeme dlouhodobě," reagoval Chvojka na dotaz Aktuálně.cz, proč si vybral právě jej. Jako další důvod uvedl, že chtěl spíše k někomu z regionu, ze kterého pochází. "Specializace v tom nehrála roli, venkovský právníci dělají všechno," dodal.

Plné znění článku naleznete v placeném deníku Insider - zde.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy