Kandidát ANO na pražského primátora Stuchlík prodal podíl ve Fair Creditu

Jiří Pšenička
31. 7. 2018 18:50
Petr Stuchlík kvůli své investici čelil poměrně tvrdé kritice, že se podílí na neetických obchodních praktikách.
Podnikatel Petr Stuchlík.
Podnikatel Petr Stuchlík. | Foto: Economia

Praha - Podnikatel Petr Stuchlík, lídr kandidátky hnutí ANO do komunálních voleb v Praze, v úterý podle informací Aktuálně.cz prodal svůj minoritní podíl ve společnosti Fair Credit. "Před chvílí jsem podepsal příslušné smlouvy. Učinil jsem tak po zralé úvaze, i v reakci na mnohé dotazy novinářů," sdělil Stuchlík k transakci s akciemi firmy, která se zaměřuje na poskytování krátkodobých půjček s vysokými úroky.

Stuchlík kvůli své investici do zmíněné společnosti čelil poměrně tvrdé kritice, že se podílí na neetických obchodních praktikách. V některých komentářích se dokonce mluvilo o lichvě.

"Jsem si jistý, že Fair Credit podniká naprosto standardně a eticky, úroky odpovídají míře rizika, nicméně bych chtěl, abychom se v kampani bavili spíše o Praze a její budoucnosti, ne o mých majetkových poměrech. A je mi také jasné, že na politiky jsou kladeny jiné nároky než na běžné investory. A já chci být transparentní a otevřený," prohlásil také pro Aktuálně.cz.  

Kdo a za jakých podmínek jeho zhruba dvacetiprocentní podíl koupil, nechce ale kandidát na primátora zatím sdělit. "Až budu mít svolení kupujícího, myslím, že to nebude problém," prohlásil.  

Stuchlík dále zvažuje, jak naloží se svým zbylým majetkem. Kromě podílu ve firmě Fair Credit zůstává minoritním akcionářem ve firmě Fincentrum, která je zaměřena na finanční poradenství. "Tam je ten proces daleko složitější, nelze to vyřešit přes noc, ale také na tom pracuji. Snažil jsem se prioritně vyřešit to nejcitlivější," komentoval své aktivity.

Odmítá, že by majetek převáděl pod tlakem vedení hnutí ANO. "Je to čistě moje osobní rozhodnutí. Uvědomuji si, že v tuto chvíli už nejsem běžný podnikatel," dodal Stuchlík.

Podnikatel na prvním místě pražské kandidátky hnutí ANO v minulých dnech vystřídal dosavadního zastupitele Patrika Nachera, který vyhrál v primárkách a získal podporu krajské organizace. Vedení hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem věří, že v podzimních komunálních volbách spíše uspěje, pokud do pozice lídra nasadí zkušeného byznysmena. Voliči údajně takovým kandidátům dávají přednost.

 

Právě se děje

před 2 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy