Kalousek škrtí velká města, jejich poslanci se bouří

Kateřina Eliášová
3. 6. 2011 18:00
Více pro vesnice. Ministr financí představil návrh na rozpočtové určení daní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zadělal svým návrhem na rozpočtové určení daní na další koaliční problém.

V něm počítá s tím, že by čtyři velká česká města - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň - přišly v budoucnu dohromady o pět miliard korun. Jde o peníze z výtěžku daní, který se rozděluje městům a obcím.

Poslanci z těchto měst dali jasně najevo, že pro Kalouskův návrh nemají pochopení. Někteří z nich dokonce v nadsázce řekli, že jsou ochotni držet i hladovku proti přijetí takového návrhu.

"Samozřejmě, že se to budeme snažit zvrátit nejprve debatou v koalici, a pokud neuspějeme, pak pomocí pozměňovacích návrhů," uvedl adept na držení hladovky a předseda pražské ODS Boris Šťastný.

ODS se bouří

Infobox

Praha

Dosavadní RUD 2010: 39 635 297 tis. Kč
Po úpravě: 37 335 297 tis. Kč
Na jednoho občana RUD 2010: 31,7 tis. Kč
Po úpravě: 29,6 tis. Kč

Brno

Dosavadní RUD 2010: 7 081 757 tis. Kč
Po úpravě: 6 181 757 tis. Kč
Na jednoho občana RUD 2010: 19,1 tis. Kč
Po úpravě: 16,6 tis. Kč

Ostrava

Dosavadní RUD 2010: 5 699 893 tis. Kč
Po úpravě: 64 799 893 tis. Kč
Na jednoho občana RUD 2010: 18,6 tis. Kč
Po úpravě: 15,7 tis. Kč

Plzeň

Dosavadní RUD 2010: 3 303 534 tis. Kč
Po úpravě: 2 403 534 tis. Kč
Na jednoho občana RUD 2010: 19,4 tis. Kč
Po úpravě: 14,1 tis. Kč

Pozn: RUD= rozpočtové určení daní. Výpočet nezohledňuje případnou změnu daňových výnosů

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Ministr financí argumentuje tím, že v těchto městech žije 20 procent obyvatel ČR, z výtěžku sdílených daní dostávají bezmála 45 procent. Cílem je, aby se příjem velkého města a malé obce lišil jen trojnásobkem daňového příjmu na obyvatele. Momentálně je to až 4,5násobek.

Pochopení pro toto jeho vysvětlení nemá bývalý pražský primátor a poslanec Pavel Bém (ODS). "Nezaznamenal jsem žádnou racionální argumentaci, o kterou by se ministerstvo financí opíralo. Dokud takové zdůvodnění nedostanu, tak budu pokaždé hlasovat proti," pohrozil.

Není sám, podle prvních sond dovnitř klubu ODS se přidají i další poslanci, a to nejen z Prahy. Věci veřejné zatím přislíbily Kalouskův návrh podpořit. "Debata bude určitě vášnivá a složitá," připustil nový šef klubu Zbyněk Stanjura (ODS).

"Já jako jihomoravský poslanec a rodilý Brňák s tím úplně nesouhlasím, ale budeme se o tom ještě bavit. A určitě se to budeme snažit korigovat," řekl Aktuálně.cz předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS). "Samozřejmě že ztráta necelé miliardy by Ostravu zasáhla, jsou to velké peníze," připustila moravskoslezská poslankyně ODS Jaroslava Wenigerová.

"V postoji ODS bude zohledněn názor velkých měst," slibuje Stanjura. Trvá na tom, že klub by měl být v tomto případě jednotný. Ze čtyř velkých měst pocházejí poslanci alespoň třetiny klubu. Bez nich by návrh neprošel. Záměr naopak vítají malé obce a jejich vyslanci v parlamentu, kteří to považují za "velké zadostiučinění".

Kalousek chce oloupit Pražany

V případě Prahy by došlo v budoucnu ke ztrátě 2,3 miliard korun, ostatní tři města by dostaly ročně o 900 milionů méně. Přepočítáno na obyvatele: zatímco dnes "má" každý občan Prahy z rozpočtového určení daní 31,7 tisíc korun ročně, úpravou by se číslo snížilo o dva tisíce a sto korun. Tato částka však nezohledňuje případný daňový výnos, který může být v době platnosti Kalouskova návrhu vyšší nebo nižší.

"Je to snaha oloupit Pražana o cenné prostředky, které se dávají do škol a zdravotnických zařízení," zlobí se Šťastný.

Z analýzy Aktuálně.cz ovšem vyplývá, že Praha své vyšší daňové výnosy rozpouští výhradně v dopravních investicích, obdobně postupují také Brno, Ostrava a Plzeň. Hlavní město utrácí rovnž mnohem větší částky za městské strážníky a za úředníky, částky se ročně pohybují kolem osmi miliard korun.

"Pokud by Praha neprodražovala stavbu tunelu Blanka, neutápěla peníze v Opencard nebo zeštíhlila úřad, pak by jistě potřebné peníze našla," oponuje stěžujícím si poslancům předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů a letitý bojovník za nové rozpočtové určení daní Petr Gazdík.

Kalousek chce se svým návrhem seznámit vládu ještě do konce prázdnin. "Dokud nebude koaliční dohoda, vlády by to projednat neměla," upozornil Stanjura.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy