Julínek nechce minimální ceny, lidovci a zelení reformu

Petr Holub
11. 11. 2008 23:28
Spor o reformní zákony se zasekl v jediném bodě. Kompromis není možný
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdánlivě jen emotivní konflikt mezi reformátorem Tomášem Julínkem (ODS) a experty menších koaličních stran má konkrétní důvod, byť jde jen těžko pochopit, proč se není možné domluvit na kompromisním řešení.

Julínek chce sestavit takzvaný "katalog výkonů" a popsat tak závazný postup, který by měli zdravotníci při léčení konkrétních chorob dodržovat.

To ještě lidovcům a zeleným nevadí, chybí jim ovšem, že katalog nestanovuje minimální ceny za jednotlivé výkony. Zároveň by chtěli, aby se závazné "standardy" staly součástí právního systému, například jako ministerské vyhlášky, anebo vládní nařízení. Ministr ovšem soudí, že by závazné být neměly.

Při úterním jednání Julínkova týmu s lidovci právě debata o standardech skončila ostrým konfliktem, když ani jedna strana nechtěla ustoupit.

Také zelení označili standardy za hlavní důvod svého nesouhlasu s reformou. S ministerskými experty o nich diskutovali bez emocí, ale také bez jakéhokoli výsledku.

Zdravotnictví pro chudé

Experti obou malých stran vysvětlují, že právě v otázce standardů se rozhoduje osud českého zdravotnictví. Pokud nebudou popsány a doplněny minimální cenou, mohou stanovit samy zdravotní pojišťovny, kolik za jednotlivé výkony zaplatí.

Reformní zákony přitom umožňují, aby lékaři požadovali vyšší cenu a žádali ji po pacientech. Podle expertů by to byla cesta k dvojímu zdravotnictví: pro chudé a pro bohaté, kteří budou mít víc peněz na doplatky.

Poradce KDU-ČSL Petr Fiala i Josef Kratochvíla, který radí zeleným, tvrdí, že podobné standardy s minimálními cenami existují ve většině středoevropských zemí. Kratochvíla má k dispozici německé standardy, které stanovují závazný léčebný postup, který jsou pojišťovny povinny financovat, a zároveň dražší doporučený postup, který financovat mohou.

Konkurence to nedovolí

Naopak Julínkovi experti popírají, že by zdravotníky sousedních zemí regulovaly tak závazné materiály. Náměstek Pavel Hroboň tvrdí, že je ani nejde vypracovat. Léčení každého člověka odpovídá jeho individuálnímu zdravotnímu stavu a nejde tedy nařídit, aby se u každého jednotlivého pacienta postupovalo stejně.

Julínkova reforma chce v dalších krocích reformy zavést soutěž pojišťoven. Konkurence zaručí, že pojišťovny budou chtít platit co nejlepší služby, a není tedy třeba jim to konkrétně nařizovat.

Jak se bude připlácet

Experti všech politických stran se shodnou, že také v českém zdravotnictví poroste spoluúčast. Spor o standardy rozhoduje, jakým způsobem se bude připlácet.

Pokud vzniknou standardy s minimální cenou, jak požadují lidovci a zelení, bude možné určit také nadstandard, na který si budou pacienti připlácet. Tím se otevírá prostor pro připojištění, které mohou nabízet běžné komerční pojišťovny.

Omezit rozsah péče hrazené z veřejného pojištění bude možné pouze politickým rozhodnutím vlády nebo ministra. Obojí je pod veřejnou kontrolou.

Trh pro vybrané

Julínkova verze nezávazného katalogu bez minimálních cen otevře prostor k tomu, aby rozsah péče hrazené z veřejných peněz i výši doplatků určovaly pojišťovny a každodenní praxe v ordinacích. Právě konkurence by je měla donutit, aby rozsah "bezplatného" zdravotnictví byl co největší.

Tato varianta však zároveň konkurenci do značné míry omezuje. Trh připojištění se zdravotními službami podléhá evropské směrnici o svobodném pohybu kapitálu. I v Česku ho může nabízet pojišťovna z libovolné členské země EU.

Pokud ale pojišťovny hospodaří s pojistným, které občané odvádějí podle zákona státu, evropská regulace se na něj nevztahuje. Na trh smí vstoupit pouze taková společnost, které to povolí český ministr zdravotnictví.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Julínkova náměstka Pavla Hroboně: Ostře sledované zákony aneb míchání hrušek s jablky
 

Právě se děje

před 22 minutami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy