Izrael jde do války. Klaus tam přesto míří na návštěvu

Tereza Šídlová
15. 11. 2012 13:27
Prezident v neděli odjíždí na oficiální návštěvu Izraele, situace v zemi je napjatá
Klaus a Netanjahu v Praze
Klaus a Netanjahu v Praze | Foto: Reuters

Praha - Ve značně napjaté situaci míří český prezident Václav Klaus do Izraele.

Do země na Blízkém východě má odjet podle svého kalendáře v neděli. V plánu má setkání se špičkami izraelské politické scény, byznysová jednání i uctění památky zakladatele politického sionismu Theodora Herzla.

Izrael se přitom v těchto dnech ocitl na prahu válečného konfliktu s palestinským hnutím Hamás.

„Prezident republiky Václav Klaus společně s manželkou Livií Klausovou uskuteční ve dnech 18. - 21. listopadu 2012 státní návštěvu státu Izrael," stojí v kalendáři prezidenta.

Jednat bude se svým protějškem Šimonem Peresem, s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem, guvernérem Bank of Israel Stanley Fischerem a dalšími izraelskými představiteli.

V plánu je i byznys, konkrétně setkání organizované česko-izraelskou obchodní komorou. V podnikatelské delegaci má být podle informací deníku Aktuálně.cz například i majitel plzeňského fotbalového klubu Tomáš Paclík.

Tanky v Gaze

Jednání v Izraeli ale nebudou pravděpodobně jen diplomaticky poklidná a rezervovaná, bezpochyby je ovlivní i vyostřená situace v zemi.

Izraelské letectvo ve středu v Pásmu Gazy zlikvidovalo velitele ozbrojené složky Hamásu Ahmada Džabarího.

Premiér Benjamin Netanjahu nevyloučil, že pozemní jednotky proniknou do pásma, u hranic s Gazou už se řadí desítky tanků. Ministr obrany Ehud Barak povolává záložníky. Ozbrojenci z Gazy reagovali až dvěma stovkami raket zacílených na izraelské území, které usmrtily tři Izraelce žijící v blízkosti Gazy. I mezi mrtvými Palestinci jsou civilisté.

Může napjatá situace v zemi vést ke zrušení návštěvy českého prezidenta? Pražský hrad o tom odmítá spekulovat. „Aktuální program pana prezidenta můžete sledovat na www.klaus.cz a www.hrad.cz," přišla odpověď z Klausovy kanceláře.

Prezidentova cesta do Izraele je dlouho plánovaná a Aktuálně.cz její nezměněný program ve čtvrtek potvrdily i zdroje z izraelské strany.

Vážná situace jako loni

Česko má s Izraelem za současné vlády Petra Nečase blízký vztah. Premiér Netanjahu při své nedávné návštěvě Prahy o Česku řekl, že je nejlepším přítelem Izraele v Evropě.

Izrael často čelí z EU kritice za rázné pojímání vlastní bezpečnosti.

I naposledy byl v Izraeli český představitel v poměrně napjaté situaci. Premiér Nečas navštívil Jeruzalém loni v září, krátce před tím, než Palestina požádala o uznání samostatnosti v OSN. Tehdy Češi Izrael za pozornosti celého světa podpořili.

V současné vyostřené situaci je na straně Izraele americký prezident Barack Obama, a to i přes pověstně nepříliš vřelé osobní vztahy s premiérem Netanjahuem. Šéf Bílého domu zdůraznil právo Izraele na sebeobranu.

Český prezident v těchto týdnech podniká „rozlučkové cesty". Jde ale hlavně o sousedské návštěvy, v těchto dnech je v Rakousku, krátce před tím navštívil Polsko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy