Malý podvod žádný podvod. V lékárnách jak za socialismu

Lenka Smyčková
2. 2. 2009 23:37
Lidé podepisují smlouvy za sebe navzájem. Plnou moc nemají
Upozornění, že k vyzvednutí léků pro jiného je potřeba plná moc, jsou všude. Vadí to někomu?
Upozornění, že k vyzvednutí léků pro jiného je potřeba plná moc, jsou všude. Vadí to někomu? | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Kdo nekrade, okrádá rodinu. Oblíbené přísloví socialistických domácností se chystá na scénu. Ideální kulisy mu nachystali politici, kteří v krajích nastavili "dotace" na regulační zdravotnické poplatky.

První dny nového systému totiž ukazují, že lidé do lékáren nechodí pro zvýhodněné léky na recept zdaleka jen pro sebe, ale i pro další osoby.

A přestože v takovém případě zákon přikazuje, aby vydání léků předcházelo zplnomocnění, že jeden člověk má právo vyzvednout léky pro jiného, v praxi se to neděje.

V první pracovní den, kdy kraje lidem "darovaly" poplatek za lék, měl u sebe plnou moc jen málokdo. A vzhledem k tomu, že o třicetikorunový dar kraje nechtěli přijít, uchylovali se lidé raději k menšímu podvodu.

Reportéři Aktuálně.cz hned ve dvou lékárnách v Jihomoravském kraji byli svědky stejné scény: než by lékárníci zákazníka poslali s nepořízenou domů, raději ho nechali smlouvu podepsat jménem nemocného.

Co s vámi mám dělat...

"Ukažte, to máte pro manželku? A plnou moc nemáte? No, co s vámi mám dělat, tak se podepište jako žena," krčila rameny lékárnice v jednom z jihomoravských krajských podniků.

Podle zákona je samozřejmě smlouva se zfalšovaným podpisem neplatná.

"Ze začátku jsme lidi nekompromisně posílali pryč, ale když jich bylo čím dál víc, ředitel nám řekl, že to prostě máme nechat příbuzné podepsat jménem pacienta a hotovo," přiznala magistra v další z krajských lékáren.

Na dveřích a u pultů všech lékáren přitom visí plakátky, které na nutnost mít při vyzvedávání léků pro známé plnou moc výslovně upozorňují. Nikdo je ale vážně nebere.

Hašek: To je u Čechů normální

Jednoho z autorů nového systému proplácení regulačních poplatků kraji, šéfa Asociace krajů Michala Haška ovšem podobné podvody zvlášť nepobouřily.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek na návštěvě v nemocnici v Ivančicích u Brna.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek na návštěvě v nemocnici v Ivančicích u Brna. | Foto: Ondřej Besperát

"Mě jako právníka nepřekvapuje, že v Česku je normální zákon obcházet a nikoli dodržovat," odpověděl jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD na dotaz Aktuálně.cz, zda mu nevadí, že nový systém nahrává machinacím.

"Je to jako v normálním životě. Když pošlete třeba dítě do obchodu a není zletilé, kdo po něm chce občanský průkaz, když de facto uzavírá kupní smlouvu?" dodal Hašek.

U rodinných příslušníků je podle něj praxe s falešným podpisem ještě omluvitelná, problém by však byl, kdyby osoba uvedená ve smlouvě vůbec neexistovala.

"Jestli ale existuje smlouva a k ní konkrétní recept konkrétního příjemce, je to podle mě jen technická záležitost," míní hejtman.

Premiér Mirek Topolánek v pondělí způsob, jakým kraje platí za pacienty poplatky, odsoudil. Uvedl, že sociálnědemokratičtí hejtmani udělali ve zdravotnictví nepořádek. "Chaos, který vyvolala ČSSD, kazí celý systém a vrací nás do doby, kdy se stály řady na banány a toaletní papír," prohlásil Topolánek.

Sociální demokrat Hašek to vidí jinak. Celý "guláš" prý může skončit, pokud s kolegy z ČSSD najdou potřebných 101 hlasů. Pak poplatky v poslanecké sněmovně zruší úplně.

Dar přijala asi polovina lidí

Praxe, pomocí které krajské sociálnědemokratické reprezentace obcházejí zákon o poplatcích ve zdravotnictví, je následující: Pacient, který chce ušetřit, podepíše smlouvu, že přijal dar od příslušného kraje. Na místě tím pádem nic neplatí, kraj pak jednou měsíčně svým nemocnicím a lékárnám peníze za neplatící pacienty vrátí.

Je to jednoduché - podepsat a neplatit.
Je to jednoduché - podepsat a neplatit. | Foto: Ondřej Besperát

Například v Jihomoravském kraji se v pondělí rozhodla přijmout dar asi polovina lidí, kteří přišli do krajských lékáren a nemocnic.

Proti postupu krajů protestují majitelé soukromých lékáren, kteří mají ze zákona povinnost poplatky vybírat. Tvrdí, že je kraje diskriminují, a obávají se masivního odlivu zákazníků.

Mnoho lékárníků se proto rozhodlo postupovat stejně jako kraje - poplatky dávají lidem jako dar ze svého, aby je k sobě nalákali a nepřišli o zisk úplně. Nevylučují přitom, že peníze budou žádat zpět od hejtmanství a budou padat žaloby.

 

Právě se děje

Další zprávy