Úsvit odřízl Okamuru. Spojí se s VV a založí novou stranu

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 2. 2015 12:47
Členové hnutí jsou dlouhodobě nespokojení s vystupováním svého předsedy. Úsvit má po dvou letech existence pouze devět členů.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanci a předsednictvo hnutí Úsvit se dohodli na založení nové politické strany. Chtějí, aby vznikla nová platforma pro hájení národních zájmů, spolupracovat má mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou.

"Poslanecký klub hnutí Úsvit pověřuje své nezávislé poslance a aparát klubu založením nové politické strany, která kooptuje do svých politických orgánů poslance hnutí Úsvit a Věcí veřejných," přečetl z usnesení poslaneckého klubu jeho místopředseda Petr Adam. Ideovým východiskem nové strany má podle něj být pozitivní, nepopulistická ochrana národních zájmů.

Založení nové politické strany podpořilo i předsednictvo hnutí, uvedl předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. Ten se šéfem klubu stal v lednu, když proti vůli Okamury nahradil tehdejšího šéfa Radima Fialu. Černoch odmítl, že by šlo o puč proti Okamurovi. I on se podle něj může stát členem nové strany.

Poslanecký klub hnutí Úsvit o této možnosti jednal v noci na úterý. Na schůzku upozornil deník Právo. Nakonec se klub dohodl, že rozšíří řady svých členů. Jako jediný se proti tomuto plánu postavil předseda strany Tomio Okamura.

Většina poslanců s návrhem souhlasila. "Ze dvanácti jich bylo deset pro, jeden se zdržel hlasování, Okamura byl jediný proti," řekl deníku zdroj, který byl přítomný jednání klubu.

Nespokojenost s Okamurou

Členové hnutí jsou dlouhodobě nespokojení s vystupováním svého předsedy. "Poslancům došla trpělivost s tím, jak byli pořád stavěni před hotovou věc. S podporou vraha Pechance, s kauzou černých ovcí či s textem o venčení prasat u mešit," řekl zdroj.

Hnutí, které vzniklo v roce 2013, má dosud jenom devět členů, a to i přes to, že Okamura loni sliboval nábor nových lidí. Úsvit se nyní chce novým členům otevřít. Nedávno to uvedl i předseda poslaneckého klubu Marek Černoch. "Jsem zastáncem toho, aby strana měla co nejvíc členů. Každá strana musí mít členskou základnu," řekl Právu.

Transformovaný Úsvit by rád navázal užší spolupráci s francouzskou Národní frontou Marine Le Pen, která ostře vystupuje proti imigrantům. Černoch a předseda OK strany Jiří Janeček už s předsedkyní francouzských nacionalistů v Evropském parlamentu o spolupráci jednali.

Signálem protiokamurovských nálad ve straně bylo svržení předsedy klubu Radima Fialy, který má k Okamurovi blízko. Předseda strany Fialu podpořil, ale před svržením ho to neuchránilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy