Gandalovič: S pochybným náborem do ODS nic nemám

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 12. 2008 17:50
Gandalovič odmítá, že by ho sněm zvolil díky "koupeným" nováčkům
Petr Gandalovič
Petr Gandalovič | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Za guláš, pivo a tisícikorunu se nechali "koupit" a vstoupili do ODS. Museli ale slíbit, že druhý den dorazí na oblastní sněm strany do Teplic. A ve zdejší restauraci U Pramene pak zvednou ruku pro Petra Gandaloviče.

Tak vykreslila nábor "mrtvých duší" Mladá fronta Dnes. O postech v ODS podle listu rozhodovali lidé, kteří se do té doby o politiku vůbec nezajímali.

O den později, v pátek, svolal místopředseda strany a ministr zemědělství Petr Gandalovič tiskovou konferenci. A od celé akce se důrazně distancoval.

Gandalovič: S pochybnými nábory nic nemám

Prohlásil, že se na žádných nelegitimních náborech nových členů do strany na Ústecku nepodílel. A že si nepřeje, aby se jeho jméno jakkoliv s podobnými metodami spojovalo.

"Žádám podrobný audit členské základny v regionu a zdůrazňuji, že má volba místopředsedou na víkendovém kongresu strany nemůže být informacemi o kauze zpochybněna," řekl novinářům.

Pokud podle něj přicházejí do ODS noví členové, vstupují do strany v souladu se stranickými stanovami. "Tak trochu souvisí s určitou rivalitou mezi našimi oběma hlavními centry, to znamená Mosteckem a Ústeckem," vysvětlil Gandalovič.

Na volbu funkcí ve straně to navíc podle něj nemohlo mít vliv, neboť počty delegátů víkendového kongresu se odvozovaly od počtu členů k 30. červnu letošního roku.

Podle šéfa krajské ODS Jiřího Šulce je přesto nenadálý zájem lidí o stranu podezřelý. V Dubí dostalo před kongresem členský průkaz ODS 370 lidí. V Mariánských Račicích vzrostl počet členů asi na 150, což je téměř polovina místních dospělých obyvatel.

Mohlo jít skutečně o součást boje dvou občanských demokratů z Ústecka o posty ve straně. Soupeřit mezi sebou měli  Petr Gandalovič a ministra dopravy Aleš Řebíček.

Poměry v místní ODS by měl proto prověřit audit. Má se na něm podílet celá kontrolní a revizní komise regionu. Podle Jiřího Šulce začne kontrola v pondělí a bude trvat "řádově několik dní".

Běžná praxe?

"Lov mrtvých duší" už způsobil rozkol v ODS jednou. A to před dvěma lety v Praze 5. 

Straníci tehdy vyškrtli z kandidátky pro komunální volby starostu Milana Jančíka.

Právě ten měl totiž podle svých stranických oponentů manipulovat s "mrtvými dušemi" v místní buňce. I on uměle navyšoval počty členů, aby zvýšil své šance a získal lepší pozici na kandidátní listině.

Něco podobného se stalo i před několika měsíci před sjezdem zelených. V okamžiku, kdy se schylovalo ke sjezdu, najednou začaly vznikat po celé republice účelové zelené buňky, které podporovaly nikoliv křídlo Stropnický - Kuchtová, ale naopak Martina Bursíka.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy