Favoritem na dostavbu Temelína je americká Westinghouse

ČTK ČTK
6. 12. 2010 20:40
Prohlásil to ministr průmyslu Martin Kocourek po jednání v USA
Temelín, ilustrační snímek
Temelín, ilustrační snímek | Foto: Jan Langer

Washington - Společnost Westinghouse ze Spojených států se může považovat za jednoho z favoritů výběrového řízení na dostavbu temelínské jaderné elektrárny, řekl v pondělí novinářům ve Washingtonu ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

O vítězi tendru by se mělo rozhodnout v roce 2013.

Zájem o lukrativní zakázku ve výši několik set miliard korun mají ještě česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francouzská společnost Areva.

Podepsaná smlouva

Kocourek v hlavním městě USA podepsal s americkým ministrem obchodu Garym Lockem deklaraci o spolupráci v jaderné energetice. Měla by mít jak komerční, tak civilní podobu.

Do tendru na dostavbu Temelína se podle českého ministra přímo nepromítne.

"Nicméně zároveň samozřejmě říká, že americká strana je v oblasti jaderné energetiky kvalifikovaná, to znamená, že české vládě v podstatě; říká, že není žádná překážka pro to, aby onen americký dodavatel byl v rámci soutěže brán jako rovnocenný s ostatními," uvedl Kocourek.

Jaká má Westinghouse šance?

Šance Westinghousu podle něj bude záležet na konkrétní nabídce, kterou příští rok podá a která "samozřejmě bude muset být konkurenceschopná s těmi ostatními nabídkami".

"Dopředu teď předvídat není možné nic. Nicméně vzhledem k těm zkušenostem, které s Westighousem máme, se může považovat za jednoho z favoritů," podotkl ministr.

Zdůraznil, že hlavními kritérii ve výběrovém řízení bude bezpečnost, kvalita a efektivnost nabízených projektů.

Vláda ale podle Kocourka vezme v úvahu i strategické hledisko.

Někteří komentátoři dlouhodobě upozorňují na to, že například výběr ruské firmy by mohl být z hlediska bezpečnostních zájmů země riskantní. Česká vláda nicméně prakticky stejně dlouho zdůrazňuje, že hodlá brát v úvahu především komerční a technické ukazatele.

Kontrakt kromě dvou nových reaktorů v Temelíně obsahuje i příslib tří dalších zařízení stejného typu. Temelínská jaderná elektrárny patří energetické společnosti ČEZ, ve které má stát většinový podíl.

Westinghouse, který nyní patří japonským majitelům, se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a na tyto zkušenosti by rád navázal i při dostavbě elektrárny, uvedl již dříve konzultant firmy Howard Bruschi. Do letošního roku firma také Temelínu dodávala jaderné palivo. Nahradila ji ale ruská společnost TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

 

Právě se děje

Další zprávy