Éra Dalíka končí, prodal milionové byty, otvírá hospodu

Sabina Slonková
9. 9. 2010 6:01
Vliv Topolánkova přítele slábne, loni ale ještě Marek Dalík vydělal miliony
Marek Dalík, zákulisní hráč, jehož éra pomalu končí
Marek Dalík, zákulisní hráč, jehož éra pomalu končí | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zatímco bývalý premiér Mirek Topolánek létá do Itálie, kde usiluje o post ve vedení energetického gigantu Enel, jeho letitá šedá eminence a přítel Marek Dalík novou práci nehledá.

Se změnou politické mapy a odchodem Topolánka z politiky se přitom přestalo Dalíkovo jméno skloňovat v souvislosti s těmi největšími transakcemi. "Už stojí mimo ten největší byznys, jeho vliv zeslábl," uvedl jeden z významných pražských lobbistů.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že Dalík podstatnou část léta strávil v zahraničí, v Česku se pak věnoval hlavně prodeji svých nemovitostí a připravám na otevření restaurace.

Dalík: Jsem soukromá osoba

Dalíkově firmě New Deal Communication se nicméně podle dokumentů uložených na soudu ještě loni dařilo.

Už několikátý rok po sobě vydělala miliony korun. Klienti zůstávají i nadále tajní, Dalík pouze od počátku trvá na tom, že mezi nimi nebyly státní společnosti.

O svém současném působení Marek Dalík nechce nic říkat.

"Jsem soukromá osoba, nic vám do toho není. Co dělám nebo nedělám, je jen moje věc," prohlásil.

Výhodný prodej bytů

Z veřejně dostupných dokumentů uložených na katastru je ale jasné, že se Topolánkův přítel v minulých měsících zbavil svých luxusních bytů ve Špindlerově Mlýně a v Praze. A přišel si přitom na sedmadvacet milionů korun.

Obě transakce se mu vzhledem k původním investicím vyplatily, vydělal na nich nejméně pět milionů korun.

Za mezonet na horách získal dvanáct milionů, za necelých patnáct milionů pak prodal stopětadvacetimetrový apartmán v rekonstruovaném domě v pražské ulici Na Valech.

Jde o dům, kde si původně ještě se svou první ženou Pavlou zařídil bydlení i Mirek Topolánek. Dnes v něm už žije jen jeho bývalá manželka s dcerou a expremiér doplácí hypotéku. Dalík se vystěhoval v minulých týdnech.

Podle informací realitního trhu přitom už před prázdninami sháněl v Praze nové bydlení. Mělo by jít o byt, v katastru nemovitostí ale zatím u žádného není vedený coby majitel.

Restaurace v Marině

Kromě transakcí s nemovitostmi se Dalík věnoval i své restauraci v pražských Holešovicích, v luxusním objektu PragueMarina.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že podnik by měl být otevřený už koncem září a spolu s Dalíkem za ním stojí i Radek Mašín. Muž, od něhož si poslední roky politická a podnikatelská elita půjčovala jachty. Mimo jiné i tu, kterou si Dalík s Topolánkem pronajali loni v italském Toskánsku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy