Dobešovy reformy ve vládě narazí, TOP 09 je odmítá

Jakub Novák
24. 1. 2012 18:40
Akademici, kteří protestují proti Dobešově reformě vysokých škol, našli oporu u TOP 09
Dobeš udělal koalici medvědí službu, tvrdí Petr Gazdík (TOP 09).
Dobeš udělal koalici medvědí službu, tvrdí Petr Gazdík (TOP 09). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) bude své vysokoškolské reformy prosazovat ve vládě jen velmi obtížně.

Za akademiky protestujícími proti jeho návrhům totiž stojí koaliční TOP 09, která má ve svých řadách poměrně silné zastoupení univerzitních profesorů a docentů.

"Nedovedu si představit, že bychom v koalici pro něco takového zvedli ruku," říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Jeho kolegyně, šéfka sněmovního školského výboru docentka Anna Putnová, by například místo nových zákonů viděla raději novelu stávajícího vysokoškolského zákona, čímž se shoduje s jedním z návrhů zástupců vysokých škol.

Věci veřejné vidí za kritikou Dobešových návrhů snahu "kopat do VV za každou cenu", ODS zatím připravované reformy příliš nekomentuje.

Podle Anny Putnové bude mít vláda v době, kdy budou připraveny paragrafované verze obou zákonů, na stole také novelu zákona o vysokých školách. Ta má nyní vznikat z iniciativy poslaneckého klubu TOP 09.

"Ukazuje se, že pan ministr nemá jasnou představu, kam se bude situace ubírat. Dostali jsme jen málo času na to, oběma věcným záměrům se věnovat. Budu apelovat na jejich přepracování od základů," říká Putnová.

Podle ní je zavedení školného reálné až asi od roku 2015. "Nejdřív však musí být jasné, kam konkrétně získané peníze půjdou," říká.

Zástupci TOP 09, mezi kterými mají akademici poměrně silné zastoupení, se v souvislosti s reformou vysokého školství obávají zejména omezení pravomocí akademických senátů ve prospěch rad vysokých škol.

V nich by měli mít třetinové zastoupení zástupci jmenovaní přímo ministrem. S tím nesouhlasí například poslanec za TOP 09 profesor Václav Cempírek působící na Dopravní fakultě Univerzity Pardubice.

Nelíbí se mu například nový způsob jmenování docentů a profesorů, ani současná podoba návrhu o školném. "Šel bych cestou, která funguje v nám blízkých evropských zemích, třeba v Rakousku, kde se platí jakési zápisné," říká Cempírek.

V současné situaci je TOP 09 nakloněna novele, tvrdí Anna Putnová.
V současné situaci je TOP 09 nakloněna novele, tvrdí Anna Putnová. | Foto: Aktuálně.cz, TOP 09

Souhlasí ale s názorem ministerstva na vysoký nepoměr vysokoškoláků, kdy u nás dále studuje kolem sedmdesáti procent populačního ročníku, zatímco například ve zmíněném Rakousku jde asi o 40 % všech studentů. Podle Cempírka je potřeba udělat systémovou reformu od "zeleného stolu".

Oproti tomu profesor Bořivoj Šarapatka z olomoucké Univerzity Palackého kladně hodnotí rozdělení pravomocí, včetně volby rektora, mezi více subjektů. Podle chystaného návrhu by o tom totiž měla kromě akademického senátu spolurozhodovat také rada vysoké školy.

"Externí agentury? Cesta do pekel"

Dalším kamenem úrazu se, kromě stále zmiňovaného školného, jeví především chystaný systém akreditací.

Podle návrhu ministerstva by totiž vznikla Národní akreditační agentura tvořená devíti "nezávislými" členy jmenovanými ministerstvem. Ti by vyhodnocovali analýzy provedené externími společnostmi.

Podle některých poslanců by se tu tak otevřel například prostor pro korupci a v konečném důsledku by se tak vytratila i nezávislost celého systému akreditací.

"Využití externích agentur by se mohlo stát cestou do pekel," říká Jiří Oliva z katedry lesní těžby České zemědělské univerzity.

Podle Putnové by se měla agentura plně profesionalizovat a zároveň disponovat silným administrativním zázemím, které by umožnilo analýzy vytvářet i vyhodnocovat.

VV: Jen na nás štěkají

Jeho poslanecký kolega, gynekolog a porodník profesor Aleš Roztočil, si myslí, že ze strany ministra není vhodné, aby tento materiál předložil vládě v této podobě, bez konsensu s rektory a vysokými školami.

Je to provokace TOP 09, myslí si Karolína Peake (VV).
Je to provokace TOP 09, myslí si Karolína Peake (VV). | Foto: Ludvík Hradilek

"Pro tento návrh bych asi ruku nezvedl, ale ani nepředpokládám, že na něj v této podobě dojde," dodává Roztočil.

"Ministr Dobeš udělal svými návrhy koalici medvědí službu," tvrdí Petr Gazdík.

"TOP 09 považuje za ztracený každý den, kdy si do VV nekopne. Obzvláště pan Gazdík má abstinenční příznaky, když nemůže štěkat na véčka," reaguje místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake na kritiku Josefa Dobeše ze strany TOP 09.

Největší z koaličních stran, ODS, tuto problematiku - podle slov šéfa jejího poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury - ještě neřešila. "Základní principy nicméně podporujeme, protože vychází z názorů profesora Haňky. Čeká nás ještě dlouhý proces," říká Stanjura.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy