Reformy nestáhnu, odmítl Dobeš požadavky akademiků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 1. 2012 15:41
Zástupci univerzit chtěli, aby ministr stáhl návrhy reforem vysokých škol
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání předsedů akademických senátů českých veřejných škol s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) skončilo krachem.

Vysoké školy chtějí, aby ministr nejdříve stáhl připravované reformní zákony, ten to ale odmítá. 

Akademické senátory přišly před ministerstvo podpořit asi tři desítky studentů.

"My jsme si od pana ministra přišli vyslechnout informaci, že oba ty věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům stáhl z jednání ve vládě, ale on nám bohužel tuto informaci nepodal," řekl předseda akademického senátu ČVUT Petr Konvalinka.

Dobeš řekl, že při jednání měli členové delegace řadu dotazů, a že chtěli diskutovat, ale Konvalinka je prý na závěr přerušil a oznámil, že pokud ministerstvo nestáhne oba věcné záměry, tak není o čem diskutovat.

Na ČVUT ve středu zasedne akademický senát, který chce k současnému vývoji přijmout příslušnou rezoluci. Pražská technika rovněž připravuje podobný akademický sněm, jaký nedávno uspořádala Univerzita Karlova.

Konvalinka zároveň nevyloučil další protestní akce, pokud se vláda bude stavět k jednání dosavadním způsobem.

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol. Řada českých vysokých škol si od tohoto jednání slibuje, že se vyřeší zásadní sporné body plánované reformy.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda.

První navržený zákon upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory.

Svůj nesouhlas s reformami vyjádřila v rezoluci z 19. ledna i celá akademická obec Univerzity Karlovy. Ve stejný den studenti proti reformám demonstrovali před Úřadem Vlády.  

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy