reklama
 
 

Reformy nestáhnu, odmítl Dobeš požadavky akademiků

23. 1. 2012 15:41
Zástupci univerzit chtěli, aby ministr stáhl návrhy reforem vysokých škol

Praha - Jednání předsedů akademických senátů českých veřejných škol s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) skončilo krachem.

Vysoké školy chtějí, aby ministr nejdříve stáhl připravované reformní zákony, ten to ale odmítá. 

Akademické senátory přišly před ministerstvo podpořit asi tři desítky studentů.

"My jsme si od pana ministra přišli vyslechnout informaci, že oba ty věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům stáhl z jednání ve vládě, ale on nám bohužel tuto informaci nepodal," řekl předseda akademického senátu ČVUT Petr Konvalinka.

Dobeš řekl, že při jednání měli členové delegace řadu dotazů, a že chtěli diskutovat, ale Konvalinka je prý na závěr přerušil a oznámil, že pokud ministerstvo nestáhne oba věcné záměry, tak není o čem diskutovat.

Na ČVUT ve středu zasedne akademický senát, který chce k současnému vývoji přijmout příslušnou rezoluci. Pražská technika rovněž připravuje podobný akademický sněm, jaký nedávno uspořádala Univerzita Karlova.

Konvalinka zároveň nevyloučil další protestní akce, pokud se vláda bude stavět k jednání dosavadním způsobem.

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol. Řada českých vysokých škol si od tohoto jednání slibuje, že se vyřeší zásadní sporné body plánované reformy.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda.

První navržený zákon upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory.

Svůj nesouhlas s reformami vyjádřila v rezoluci z 19. ledna i celá akademická obec Univerzity Karlovy. Ve stejný den studenti proti reformám demonstrovali před Úřadem Vlády.  

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol.

autoři: Domácí, ČTK | 23. 1. 2012 15:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama