Reformy nestáhnu, odmítl Dobeš požadavky akademiků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 1. 2012 15:41
Zástupci univerzit chtěli, aby ministr stáhl návrhy reforem vysokých škol
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání předsedů akademických senátů českých veřejných škol s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) skončilo krachem.

Vysoké školy chtějí, aby ministr nejdříve stáhl připravované reformní zákony, ten to ale odmítá. 

Akademické senátory přišly před ministerstvo podpořit asi tři desítky studentů.

"My jsme si od pana ministra přišli vyslechnout informaci, že oba ty věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům stáhl z jednání ve vládě, ale on nám bohužel tuto informaci nepodal," řekl předseda akademického senátu ČVUT Petr Konvalinka.

Dobeš řekl, že při jednání měli členové delegace řadu dotazů, a že chtěli diskutovat, ale Konvalinka je prý na závěr přerušil a oznámil, že pokud ministerstvo nestáhne oba věcné záměry, tak není o čem diskutovat.

Na ČVUT ve středu zasedne akademický senát, který chce k současnému vývoji přijmout příslušnou rezoluci. Pražská technika rovněž připravuje podobný akademický sněm, jaký nedávno uspořádala Univerzita Karlova.

Konvalinka zároveň nevyloučil další protestní akce, pokud se vláda bude stavět k jednání dosavadním způsobem.

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol. Řada českých vysokých škol si od tohoto jednání slibuje, že se vyřeší zásadní sporné body plánované reformy.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda.

První navržený zákon upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory.

Svůj nesouhlas s reformami vyjádřila v rezoluci z 19. ledna i celá akademická obec Univerzity Karlovy. Ve stejný den studenti proti reformám demonstrovali před Úřadem Vlády.  

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy