Reformy nestáhnu, odmítl Dobeš požadavky akademiků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 1. 2012 15:41
Zástupci univerzit chtěli, aby ministr stáhl návrhy reforem vysokých škol
Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání předsedů akademických senátů českých veřejných škol s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) skončilo krachem.

Vysoké školy chtějí, aby ministr nejdříve stáhl připravované reformní zákony, ten to ale odmítá. 

Akademické senátory přišly před ministerstvo podpořit asi tři desítky studentů.

"My jsme si od pana ministra přišli vyslechnout informaci, že oba ty věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům stáhl z jednání ve vládě, ale on nám bohužel tuto informaci nepodal," řekl předseda akademického senátu ČVUT Petr Konvalinka.

Dobeš řekl, že při jednání měli členové delegace řadu dotazů, a že chtěli diskutovat, ale Konvalinka je prý na závěr přerušil a oznámil, že pokud ministerstvo nestáhne oba věcné záměry, tak není o čem diskutovat.

Na ČVUT ve středu zasedne akademický senát, který chce k současnému vývoji přijmout příslušnou rezoluci. Pražská technika rovněž připravuje podobný akademický sněm, jaký nedávno uspořádala Univerzita Karlova.

Konvalinka zároveň nevyloučil další protestní akce, pokud se vláda bude stavět k jednání dosavadním způsobem.

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol. Řada českých vysokých škol si od tohoto jednání slibuje, že se vyřeší zásadní sporné body plánované reformy.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda.

První navržený zákon upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory.

Svůj nesouhlas s reformami vyjádřila v rezoluci z 19. ledna i celá akademická obec Univerzity Karlovy. Ve stejný den studenti proti reformám demonstrovali před Úřadem Vlády.  

V úterý se na ministerstvu školství kvůli chystané reformě sejdou také rektoři vysokých škol.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy