Čunek zasedne znovu ve vládě, Schwarzenberg neodejde

Kateřina Eliášová
1. 4. 2008 14:38
Rozhodlo se na tajné schůze s premiérem
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po více než půl roce se předseda lidovců Jiří Čunek vrací zpět do vlády. Premiér Mirek Topolánek už dopisem požádal prezidenta republiky o jeho jmenování.

"To se stane zítra," oznámil premiér. Čunkovo jmenování se uskuteční na Pražském hradě ve středu v 11 hodin. Čunek tak ve středu stihne až závěr schůze vlády, která má rozhodovat o uznání Kosova a zdravotnických zákonech.

Jiří Čunek slíbil, že předloží audit vlastních majetkových poměrů, což umožnilo setrvání ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve vládě. Auditorskou firmu vybere sám šéf diplomacie.

"Neříkal bych tomu audit, ale je to spíš kontrola toho, co jsme vydělali a jak jsme hospodařili," upřesnil Čunek.

Na dotaz Aktuálně.cz, jak daleko bude auditorská firma prověřovat hospodaření rodiny, Čunek řekl: "Libovolně, nemám s tím problém. Byl jsem už doposud prověřený pětadvacet let zpátky. Jistě, může se prověřovat i doba, kdy jsem nebyl v politice a pracoval jsem ve zbrojovce," řekl.

Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je nejpozitivnější zprávou, že Karel Schwarzenberg zůstává ve vládě. Bursík prohlásil, že chce, aby výsledky auditorů dostala do rukou i veřejnost.

"To je na Karlu Schwarzenbergovi, co s tím udělá," doplnil Čunek.

"Já nejsem žádný soudce pana Čunka. Jsem jenom toho názoru, že u člena vlády, který chce mít důvěru veřejnosti, se musí všechno toto zveřejnit," zareagoval na Čunkovu větu ministr zahraničí.

Čunek se vrací do vlády zpátky na post ministra pro místní rozvoj, který zůstal od jeho rezignace neobsazený. Čunek úřad po celou dobu fakticky řídil.

Čtěte více: Čunek sice rezignoval. Přesto ministerstvo řídí dál

Čunek oficiálně odstoupil z vlády poté, co byl loni v říjnu opět otevřen jeho případ, v němž byl vyšetřován v korupčním skandálu ve Vsetíně. Tuto kauzu nevyřešil soud, ale zásah úředníků státního zastupitelství. 

Ne. Takto já nehraju. 

Korupční případ se však táhl více než jedenáct měsíců a lidovecký předseda se vzdal také ve chvíli, kdy Česká televize přinesla reportáž, podle níž pobíral v 90. letech sociální dávky, i když měl na účtech uložen více než milion korun.

Připravujeme podrobnosti.    

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy