ČSSD by obsadila polovinu sněmovny, říká průzkum

Michal Pavec
17. 11. 2008 15:35
Pro Paroubkovu stranu by hlasovalo 37,7 procent lidí
ČSSD porazila občanské demokraty ve všech krajích. Jako by tomu Jiří Paroubek s manželkou Petrou ani nevěřili
ČSSD porazila občanské demokraty ve všech krajích. Jako by tomu Jiří Paroubek s manželkou Petrou ani nevěřili | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rovných sto mandátů by získala sociální demokracie, pokud by se v listopadu konaly předčasné volby do poslanecké sněmovny.

Hlas by jim podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM odevzdalo 37,7 procent voličů. Jde o nejvyšší preference strany za poslední dva roky.

ČSSD se tak veze na vítězné vlně, která při říjnových krajských volbách vyplavila z krajských úřadů všechny hejtmany za ODS.

Podobně by občanští demokraté dopadli i v poslanecké sněmovně. Volilo by je pouhých 21,1 procent občanů, což by pro ně znamenalo ztrátu 24 mandátů.

Ztrácejí i malé vládní strany, které by jen velmi těsně překročily pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Zelení i lidovci by shodně získali 5,6 procenta hlasů.

Současná vládní koalice ve složení ODS, KDU-ČSL a Strana zelených by tak vůbec nemohla vzniknout. Středopravé spojenectví by dalo dohromady jen 75 poslanců.

Oproti tomu ČSSD by chyběl pouhý jeden mandát k tomu, aby sestavila většinovou vládu složenou pouze z politiků z Lidového domu.

ČSSD bere hlasy i komunistům

"Listopadové preference jsou jasným výrazem povolební euforie. Bývá pravidlem, že těsně po volbách se lidé dodatečně ztotožňují s vítězem voleb, a to i na úkor strany, které dávají přednost v mezivolebním období," píše se ve zprávě agentury STEM.

K ČSSD přešli i někteří voliči komunistické strany, která si oproti minulému šetření pohoršila na 9,6 procenta. Podle závěrů STEM jde ale pravděpodobně jen o dočasný příliv těchto protestních hlasů.

Sociálním demokratům se také podařilo přilákat i část "nepevných" středových voličů.

Celkově se ale lidé k volebním urnám příliš nehrnou. Zvolit si politickou reprezentaci by určitě vyrazilo jen 54 procent z nich, což by bylo o 12 procent méně než při minulých sněmovních volbách v červnu 2006.

Ke stranickým preferencím v listopadovém průzkumu STEM se vyjadřovalo 1275 respondentů vybraných podle kvótního výběru.    

 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy